Ardıçlı Bucak Merkezi Köyü Hakkında Bilgi Niksar Tokat

'Karadeniz Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ardıçlı Bucak Merkezi Köyü Hakkında Bilgi Niksar Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Niksar Ardıçlı Bucak Merkezi Köyü - Ardıçlı Bucak Merkezi Köyü Hakkında - Ardıçlı Bucak Merkezi Köyü Tanıtımı - Ardıçlı Bucak Merkezi Köyü Resimleri




  Tarihi

  Köyün adının komutanı argustostan geldiği rivayet edilir.Köy aslında bir Rum köyüdür ancak 1923 nüfus mübadelesi ile SELANİK'in KAYALAR kazasından getirilen Trakya Türkleri yerleştirilmiştir. Köyümüzde ayrıca görülmeye deger gavra kayalıkları eski hamam ve iki adet muhteşem çeşme bulunmaktadır.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.köyümüz bir muhacir türk köyüdür.gelenek ve adetlerimiz tamamen türk adetlerinden oluşur.ayrıca selanikten göçtüğümüz için trakya yöresi örf ve adetleride vardır.mezhebimiz sünni hanefi mezhebidir.yemeklerimiz yöresel niksar yemekleri ve trakya yemeklerinden oluşur.hamur işlerine ağırlık verilr.

  Coğrafya

  Tokat iline 63 km, Niksar ilçesine 13 km uzaklıktadır. Niksar'a hakim bir noktada kurulu olan köy Niksar-Ünye yolu üzerindedir.TURİZME AÇIK YAYLASI GÖRÜLMEYE DEGERDİR.Önceleri köyün otlak ve tarım alanları sayılan yayla bugün Türkiye çapında ÇAMİÇİ YAYLASI olarak havasıyla, suyuyla ve yemyeşil bitki örtüsüyle ülkemizin ender yaylalarındandır.Çamiçi yaylasında kebap ocakları,pide salonu,market oteller, pansiyonlar ve piknik sahaları mevcuttur.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyde bu amaçla bir tarım kredi kooperatifi bulunmaktadır


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık evi vardır ancak personel olmadığı için kapalıdır. Orta Anadolu'yu Karadeniz sahiline bağlayan karayolu köyümüzden geçmektedir, köyde elektrik ve sabit telefon vardır.




  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş