Ardıç Yetiştiriciliği Hakkında Bilgi

'Doğa ve Bitkiler' forumunda SeLeN tarafından 27 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Ardıç Yetiştiriciliği Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ardıç - Ardıç Nedir - Cupressaceae Yetiştiriciliği
  Ardıç Yetiştiriciliği

  * Bilimsel Sınıflandırma
  o Alem: Plantae
  + Bölüm: Pinophyta
  # Sınıf: Pinopsida
  * Takım: Pinales
  o Familya: Cupressaceae
  + Cins: Juniperus

  Genel Özellikleri
  Küçük veya boylu ağaç ya da bol dallı dikey veya yatay gelişen çalı formundadır. Kutuplardan tropik bölgelere kadar kuzey yarım kürede geniş bir yayılım alanına sahiptirler. 40 türü vardır. Sürünücü, yayılıcı formlu yaz kış yeşil bitkilerdir. Dallar genellikle yanlara veya yukarı yönelmiştir. Gövdesi ince kabukludur. Yapraklar genç bitkilerde iğne şeklinde iken yaşlandıkça pul formunu almaktadır. Yapraklar karşılıklı veya çevrel olarak dizilmişlerdir. Genç bitkilerde iğne yapraklar beyaz şeritlidir. İğne yaprakların üst yüzü genellikle alt yüzünden daha açık renklidir. Uç kısımları batıcı, dip kısımları ise geniştir. Sürgünler yuvarlakça kalın dört köşelidir. Çiçekler genellikle iki nadiren bir evciklidir. Erkek çiçekler yumurta şeklinde, dişi çiçekler yuvarlaktır. Kozalakları yuvarlak ve üzümsü görünüşlüdür. Her kozalakta 1- 10 tohum bulunur.
  [​IMG]
  Üretimi
  Ardıçlar tohum, çelik, aşı yöntemi ile üretilmektedir. Tohumlar sonbaharda olgunlaşınca toplanmalıdır. Toplanan tohumlar yarım saat kadar sülfürik asit içerisinde tutulduktan sonra 4 ay katlamaya bırakılmalıdır ya da asit yerine sıcak katlamaya (21 – 29 derecede 4 ay) bırakılarak ekim yapılır. Tohumun çimlenmesi sırasında sıcaklık 16 derecenin üzerine çıktığında çimlenme yüzdesi azalmaktadır. Tohumlarda çimlenme çok olmamaktadır. Atılan tohumların ancak yarısı çimlenebilmektedir.
  Çelikle üretim yapmak için 15 cm uzunluğunda bir yıllık sürgünler kullanılmalıdır. Yatık büyüyen ardıçlar, dik büyüyen ardıçlara göre daha kolay köklenmektedir. Çelikler nisan veya ekim aylarında alınmalıdır. Çelikler iki kısım torf ve bir kısım kum karışımından hazırlanan ortama rahatlıkla dikilebilir.
  Aşı ile üretimde Juniperus chinenesis çöğür olarak kullanılmalıdır. Anaçlar kurşun kalem kalınlığında olmalıdır. Kalemde anaç kalınlığında olmalıdır. Aşılama yöntemi olarak yandan kertikli veya yan aşı kullanılır. Aşı yapıldıktan sonra bitkiler güneşten etkilenmemesi için gölgeleme yapılmalıdır.

  Ekolojik İstekleri
  Bol ışıklı yerlerden hoşlanırlar. Bazı türler gölgeye dayanıklıdır. Nispi nem düşük değilse güzel gelişirler. Farklı türlerin farklı toprak istekleri vardır. Ardıçlar süzek, kumlu nemli ve organik maddece zengin topraklarda iyi gelişirler. Kireçli topraklarda da gelişimleri iyidir. Soğuğa karşı dayanıklıdırlar. Baca dumanı ve zehirli gazlara karşı da dayanıklıdırlar.

  Peyzajda Kullanımı
  Şehir içi alanlarda rahatlıkla kullanılır. Zehirli gazlardan etkilenmez. Rüzgâra karşı dayanıklıdır. Rüzgâr kıran olarak kullanılır. Yol ağaçlandırılmasında ve kaya bahçelerinde kullanılabilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ardıç Yetiştiriciliği Hakkında Forum Tarih
Ardıçtepe İlköğretim Okulu Bilgileri Bingöl Merkez Bingöl Tanıtımı 30 Temmuz 2012
Ardıçdibi Sağan İlköğretim Okulu Bilgileri Genç Bingöl Bingöl Tanıtımı 16 Temmuz 2012
Kansere Bitkisel Çözüm Ardıç Tohumu Şifalı Bitkiler 24 Aralık 2011
Belenardıç Şehit Bekir Ertürk İlköğretim Okulu Bilgileri Akköy Denizli Denizli Tanıtımı 6 Temmuz 2011
Ardıç Yağının Faydaları Yararları Şifalı Bitkiler 12 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş