Ardıç (ephel)- Ardıç (ephel) Hakkında Bilgiler ve Yararları

'Şifalı Bitkiler' forumunda NeslisH tarafından 21 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

1. NeslisH

NeslisH Özel Üye

Ardıç (ephel)- Ardıç (ephel) Hakkında Bilgiler ve Yararları konusu
    Sponsorlu Bağlantılar
    Kozalaklılardan 2-5 metre boyunda bir ağaçtır. Yaprakları ince, uzun, sivri ve güzel kokuludur. Meyveleri; siyah, parlak kozalak şeklindedir. Bunlara ardıç tohumu da denilir. Kasım ve aralık aylarında toplanıp kurutulur. Bir çok türü vardır.Kandaki şeker miktarını düşürür. Pankreasın normal çalışmasını sağlar. Nekahat devresinin çabuk atlatılmasında yardımcı olur. Vücuda dinçlik verir. Böbrekleri, mesaneyi ve idrar yollarını temizler. Ter ve idrar söktürür. Vücutta biriken suyu boşaltır. Soğuk algınlığı, romatizma, damar sertliği ve nikriste de faydalıdır. Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser. Aybaşı ağrılarını dindirir. Böbreklerinde iltihap olanlar kullanamaz. Tavsiye edilen miktarı da aşmamalıdır.

Yükleniyor...