Ardıçönü Köyü Taşova Amasya

'Amasya Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 27 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Ardıçönü Köyü Taşova Amasya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ardıçönü Köyü Taşova - Ardıçönü Köyü Hakkında - Ardıçönü Köyü Tanıtımı - Ardıçönü Köyü Resimleri
  Bilgiler

  Nüfus 118 [1] (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 05800
  Alan Kodu 0358
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Amasya
  İlçe Taşova
  Ardıçönü, Amasya ilinin Taşova ilçesine bağlı bir köydür.
  Tarihi
  köyün önceki ismi gelemüçtür.yeni isimlendirme yapılarak ardıçönü ismi verilmiştir. kurtuluş savaşı öncesinde bir rum köyü alan bu yer milli mücadele verilerek elde edilmiş ve nüfus mübadelesiyle türkleştirilmiştir. milli mücadele verilirken bu bölgenin komutanlığı yarbay topal osmana verilmiştir.

  Kültür
  Köylerde düğünler cuma günü başlar cumartesi gecesi kına gecesidir. pazar günü sabah saat 11 gibi gelin baba evinden alınır ve düğün sonlandırılır. bu köy trabzon göçmenlerini barındırdığı için büyük bölümü laz kökenlidir. genelde hayvancılık ve tarımla uğraşılır ancak hem köyde tarla işleyen hemde taşova merkezde tüccarlık yada inşaat ustalığı yapan bir çok aile vardır.

  Coğrafya
  Amasya iline 65 km, Taşova ilçesine 17 km uzaklıktadır. taşova merkezin tokat erbaa ilçesiyle sınırı vardır. ardıçönü köyünün hemen üstündeki beyyurdu yaylasıda tokat yaylalarıyla sınırdır. amasyaya 65 km uzaklığının anlaşılması açısından bilgi olarak yazılmıştır. aslında tokat erbaa ilçesinin nüfusunun 60 bin olduğu düşünüldüğünde ve gelişmişlik seviyesi düşünüldüğünde erbanın vilayet olmasıyla taşovanın erbaya bağlık bir ilçe olması taşova halkı tarafındanda istenilmektedir.zira taşova amasyaya 50 kilometre uzaklıktayken erbaaya 18 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 118
  1997 118

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. ancak genelde köyde ikamet edenler taşova şehir merkezinde de ustalık yada ticaret yapmaktadır. ve köyde bulunan nüfusun yaklaşık 4 katı kadar da farklı illerde veya taşova merkezde yaşamaktadır. tarım için çok elverişli arazilerin olmayışı genelde hayvancılığı teşvik etmiştir. büyük ve kücük baş hayvan yetiştiriciliği yapılmaktadır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.ve yakın tarihin bilinen muhtarları sırasıyla söyledir.

  Altyapı bilgileri
  yeni ismiyle ardıçönü eski ismiyle gelemüç köyüne ilk yol muhtar süleyman kurt tarafından 1970 li yıllarda yapılmış ve yine köylünün topluca kullanacağı ilk su çeşmesi yapılmıştır. Köyde, ilköğretim okulu yoktur ancak taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu deposu ve içme suyu şebekesi vardır. bunun yanında arazinin sulanması için betonarme olan bir su göleti yapılmıştır. Ptt şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.ancak köye 5 km uzaklıktaki esençay kasabasında hem askeri karakol hemde sağlık ocağı vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş