Ardıçönü Köyü Taşova Amasya

'Amasya Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 27 Mart 2010 tarihinde açılan konu

  1. KaRDeLeN

    KaRDeLeN Özel Üye

    Ardıçönü Köyü Taşova Amasya konusu
    Sponsorlu Bağlantılar
    Ardıçönü Köyü Taşova - Ardıçönü Köyü Hakkında - Ardıçönü Köyü Tanıtımı - Ardıçönü Köyü Resimleri
    Bilgiler

    Nüfus 118 [1] (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 05800
    Alan Kodu 0358
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
    İl Amasya
    İlçe Taşova
    Ardıçönü, Amasya ilinin Taşova ilçesine bağlı bir köydür.
    Tarihi
    köyün önceki ismi gelemüçtür.yeni isimlendirme yapılarak ardıçönü ismi verilmiştir. kurtuluş savaşı öncesinde bir rum köyü alan bu yer milli mücadele verilerek elde edilmiş ve nüfus mübadelesiyle türkleştirilmiştir. milli mücadele verilirken bu bölgenin komutanlığı yarbay topal osmana verilmiştir.

    Kültür
    Köylerde düğünler cuma günü başlar cumartesi gecesi kına gecesidir. pazar günü sabah saat 11 gibi gelin baba evinden alınır ve düğün sonlandırılır. bu köy trabzon göçmenlerini barındırdığı için büyük bölümü laz kökenlidir. genelde hayvancılık ve tarımla uğraşılır ancak hem köyde tarla işleyen hemde taşova merkezde tüccarlık yada inşaat ustalığı yapan bir çok aile vardır.

    Coğrafya
    Amasya iline 65 km, Taşova ilçesine 17 km uzaklıktadır. taşova merkezin tokat erbaa ilçesiyle sınırı vardır. ardıçönü köyünün hemen üstündeki beyyurdu yaylasıda tokat yaylalarıyla sınırdır. amasyaya 65 km uzaklığının anlaşılması açısından bilgi olarak yazılmıştır. aslında tokat erbaa ilçesinin nüfusunun 60 bin olduğu düşünüldüğünde ve gelişmişlik seviyesi düşünüldüğünde erbanın vilayet olmasıyla taşovanın erbaya bağlık bir ilçe olması taşova halkı tarafındanda istenilmektedir.zira taşova amasyaya 50 kilometre uzaklıktayken erbaaya 18 km uzaklıktadır.

    İklim
    Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 118
    1997 118

    Ekonomi
    Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. ancak genelde köyde ikamet edenler taşova şehir merkezinde de ustalık yada ticaret yapmaktadır. ve köyde bulunan nüfusun yaklaşık 4 katı kadar da farklı illerde veya taşova merkezde yaşamaktadır. tarım için çok elverişli arazilerin olmayışı genelde hayvancılığı teşvik etmiştir. büyük ve kücük baş hayvan yetiştiriciliği yapılmaktadır.

    Muhtarlık
    Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.ve yakın tarihin bilinen muhtarları sırasıyla söyledir.

    Altyapı bilgileri
    yeni ismiyle ardıçönü eski ismiyle gelemüç köyüne ilk yol muhtar süleyman kurt tarafından 1970 li yıllarda yapılmış ve yine köylünün topluca kullanacağı ilk su çeşmesi yapılmıştır. Köyde, ilköğretim okulu yoktur ancak taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu deposu ve içme suyu şebekesi vardır. bunun yanında arazinin sulanması için betonarme olan bir su göleti yapılmıştır. Ptt şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.ancak köye 5 km uzaklıktaki esençay kasabasında hem askeri karakol hemde sağlık ocağı vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

    Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
    Kaynak : Yerel Net


    Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
     

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ardıçönü Köyü Taşova Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş