Arctic Monkeys

'Sanatçı Tanıtımları' forumunda mynq tarafından 1 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. mynq

  mynq Üye

  Arctic Monkeys konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  2002 yılında 4 arkadaşın biraraya gelmesiyle kuruldu Arctic Monkeys. İlk canlı performanslarını İngiltere’de bir meydanda gerçekleştiren grup, bir süre sonra demo kaydedip CD’ye basmaya başladı ve bunları konser verdikleri yerlerde bedava dağıttılar. Para kazanma kaygısı taşımadıklarını belirten grup, demoları bedava dağıtmalarının daha sağlıklı bir yol olduğunu, böylece hem şarkılarının daha çabuk yayıldığını hem de konserlerin şarkıları bilen insanlarla daha iyi geçtiğini söylüyorlar. Daha 20’li yaşlarının başında olan grup elemanları: Alex Turner (vokal), Jamie Cook (gitar), Nick O’Malley (bas gitar) ve Matt Helders (davul)’dır.


  2004’ün sonlarına doğru İngiltere’de daha da ünlenmeye başladılar ve bununla beraber radyo ve dergilerin dikkatini çektiler. Mayıs 2005’de ilk EP’leri “Five Minutes with Arctic Monkeys”i 1000 CD ve 500 45’lik formatında yayınlayan grup, böylece isimlerinin duyulmasını fazlasıyla sağladılar.

  Haziran 2005’de Domino Records’la anlaşan grup, ilk single’ı “I Bet You Good on the Dancefloor”u 17 Ekim 2005’te yayınladı. Listelerde hemen ilk sıraya oturan single, grubunda NME’ye kapak yaptı. Bir diğer listelerde 1 numaraya oturan single’ları “When The Sun Goes Down”, 16 Ocak 2006’da çıktı.

  Eylül 2005’de kayıtları tamamlanan ilk albüm “Whatever People Say I Am, That’s What I’m Not” 30 Ocak 2006’da raflarda yerini aldı. İlk haftadan 365.000’e yakın satan albüm, İngiltere’nin ilk haftada en hızlı satan albümü oldu. Bununla beraber 2006 Mercury Ödülü’nün de sahibi oldu.

  İlk albümlerinden sonra fazla vakit kaybetmeden hemen 5 şarkılık EP’leri “Who the Fuck Are Arctic Monkeys”i çıkaran grup, ne yazık ki bu EP’yle hiçbir listede yer alamadı. Bunun altında yatan sebep EP’nin ne single ne de albüm listelerine uygun olmamasıydı. Şarkıların içerdiği küfürlü sözler de radyolarda çalınmasına kısmen engel oldu. “Who the Fuck Are Arctic Monkeys”in çıkışı ardından grup, resmi internet sitesinde davulcuları Andy Nicholson'ın grubun Kuzey Amerika turnesinde yer alamayacağını açıkladı. Andy'nin yerini bir süreliğine The Dodgems grubundan Nick O'Malley alacaktı. Bir süre sonra, Andy'nin gruptan ayrıldığının açıklanması üzerine Nick O'Malley grubun resmi elemanı oldu.

  14 Ağustos 2006’da, Andy’nin gidişinden hemen sonra yayınladıkları single “Leave Before the Lights Come On”, listelerde 4. sıra gibi iyi bir yere yerleşirken, grubun ilk 1. sırada yer alamayan single’ı olarak başarısızlıkla adından söz ettirdi. Solist Turner’ın bu single’la ilgili yorumu da akıllarda kalmaya değer cinsten : “Ailemizin kara koyunu”. Buna rağmen grup 2006 Mercury Ödülü’nün sahibi oldu.

  EP, albüm ve single’ların çıkış zaman aralığını kısa tutan Arctic Monkeys, üretmeyi fazlasıyla seviyor ve bu özellikleri üzerine Jamie Cook eklemeden geçemiyor: “Coldplay gibi olabileceğimizi düşünemiyorum. Bir albümün turnesini 3 senede tamamlıyorsunuz, her gece aynı şarkılar.. bazı insanlar bundan hoşlanıyor olabilir ama biz değil”.

  16 Nisan 2007 tarihinde “Brianstorm” adlı single’ı yayınlayan Arctic Monkeys, 23 Nisan tarihinde de “Favourite Worst Nightmare” adlı 2. stüdyo albümünü hayranlarına ulaştırdı. Albümün prodüksiyonunda James Ford ve Mike Crossey ile çalışan grup, albümün soundunda ilk albüme göre daha hızlı ve funk parçalara imza attı. “Brianstorm” single’ı ile İngiltere listelerinde 2 numara olmayı başaran topluluk, parçaya çektiği video kliple MTV Türkiye ekranlarında sıkça ekrana geliyor.

  TÜRLER: Rock - Alternative , Indie
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Arctic Monkeys Forum Tarih
Arctic Moves Oyunun Hilesi Oyun Hileleri 16 Kasım 2009
Yetisports Arctic Adventures Oyunun Hilesi Oyun Hileleri 4 Kasım 2009
Image Browser Arctic 5.0 build 9 I-J 29 Kasım 2008
Paradise Monkeys 1.2 iPhone iPod Touch Oyunu indir Diğer Cep Oyunları 18 Şubat 2010
Üç Maymun (Three Monkeys)2008 Sinema Film Tanıtımları 3 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş