Ararot (Arrowroot)

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 9 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Ararot (Arrowroot) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  ARAROT özellikle hastalar ve çocuklar için pelte, muhallebi gibi yiyeceklerin hazırlanma*sında kullanılan sindirimi kolay bir nişastadır. Ama çoğu kez patates unu, mısır unu, hatta bildiğimiz beyaz buğday unuyla kanştınlarak satışa sunulur.

  Bu nişastanın ve elde edildiği bitkinin dilimizdeki adı, "ok kökü" anlamındaki İngi*lizce arrowroot sözcüğünden gelir. Çünkü Güney Amerika'nın ilk kâşifleri, gerçek ara*rotun elde edildiği bitkiyi (Maranta arundina-cea) Amerika Yerlileri'nin zehirli ok yaralan-nı iyileştirmekte kullandıklan başka bir bit*kiyle kanştırmışlardı. Sonradan Yerliler'in bu bitkiden tadı güzel bir un elde ettiklerini öğrendiler. Bir başka açıklamaya göre de ararot sözcüğü, Amerika Yerlileri'nin bu bitkiye verdikleri araruta ("un kökü") adın*dan türemiştir.

  Ararot elde etmek için bir yaşını geçmiş bitkilerin kökleri soyulur, suda rendelenir ve güneşte kurumaya bırakılır. Su buharlaştığın*da geriye ince, beyaz bir toz kalır. Bu toz çok hafiftir; parmaklann arasında ovalandığında çıtırdar ve suyla pişirildiğinde iyice şişer.
  Birçok ülkede başka cins bitkilerden gene ararot denen nişastalar elde edilirse de, en iyi ararot Batı Hint Adaları'nda üretilir.
   

Bu Sayfayı Paylaş