Araplı Köyü Hakkında Bilgi Yeşilhisar Kayseri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Araplı Köyü Hakkında Bilgi Yeşilhisar Kayseri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  araplı köyü bilgileri - araplı köyü tanıtım - araplı köyü resimleri  Araplı, Kayseri ilinin Yeşilhisar ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adı roma imparatorluğundan kalan bazı küçük arap kabilelerinin bu çevrede yaşam sürmesi m.s. 13. ve 14. yüzyılları arasında göç etmeleri hasebiyle bölge halkının arap diyarı anlamında "araplı" ismi verilmiştir..
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.iç anadolu bölgesinin geniş coğrafyasında yaşanan ve süregelen gelenek ve göreneklerin hemen hemen hepsi yaşanmaktadır.
  Coğrafya

  Kayseri iline 90 km, Yeşilhisar ilçesine 20 km uzaklıktadır.bu köyün insanlarının dışarı ile fazla bağlantısı bulunmamaktadır Şiirlere konu olan araplı geçiti(han duvarları)Köye 800 metre uzaklıktadır.Köy,Adana-Kayseri karayolu üzerindedir ulaşım sorunu yoktur.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 253
  1997 267
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Niyazı Bulut
  1999 - Rasim Sal

  1994 - Zeki Kılıç
  1989 - Zeki Kılıç
  1984 - Mehmet Öz
  1978 - Şükrü KÖMÜR

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak suyun kireç oranı yüksek olduğundan suyu merkezi çeşmeden taşırlar kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş