Arap basını: 'Sultan Erdoğan'

'Yurt Dışı Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 15 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Arap basını: 'Sultan Erdoğan' konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İsrail'in Türkiye'den özür dilemek zorunda kalması Arap basınının da manşetlerindeydi. Hizbullah'a yakın El Ahbar gazetesi Başbakan Erdoğan için Sultan Erdoğan benzetmesi yaptı.

  İSTANBUL - Arap basını, İsrail'in Türkiye'den özür dilemek zorunda kalmasını memnuniyetle karşıladı. Gazetelerde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın güçlü ve kararlı tepkisi nedeniyle İsrail'in geri adım attığı yorumu yapılıyor ve Başbakan Erdoğan'a methiyeler düzülüyor.

  Lübnan'da Hizbullah'a yakın El Ahbar gazetesi, "Sultan Erdoğan" manşetiyle çıktı. "İsrail sadece Türkçe'den anlıyor" yorumunu yapan gazetede, "Ankara'nın etkili tehdidinden sonra İsrail hızla diz çöktü" denildi.

  Haberde şu ifadeler kullanıldı:

  "Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Erdoğan kullandıkları dille, 48 saatten az bir süre içinde İsrailli yetkililerin Ankara’Nın isteğini anlamasını sağladılar. Böylece bu krizden İsrail’in karlı çıkacağını söyleyenler, diz çökerek Türkiye ile büyükelçisinden net bir şekilde özür dilemek zorunda kaldılar”

  Londra'da Arapça yayın yapan El Kuds El Arabi gazetesi ise, "Türkiye'nin İsrail'e Arap ülkelerinden görmeye alışık olmadığı, ancak hakettiği bir karşılık verdiğini" yazdı. Yazıda şöyle denildi:

  "Ankara İsrail'in anladığı dilden konuştu. Erdoğan, Osmanlı Türkiye'sini temsil eden ve görkemli İslam İmparatorluğu'nun genlerini taşıyan büyükelçiye yapılanı kabul etmedi."

  NTV
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Arap basını 'Sultan Forum Tarih
Arap Basınından 'KUNDURA' KarikatürLeri Karikatür Resimler 18 Aralık 2008
Arap Yarımadasında İslamiyet öncesi büyük medeniyetler kısaca Sorular ve Cevaplar 7 Eylül 2016
İslamiyet öncesi Arap Yarımadasındaki sosyal ve ekonomik durum nasıldı? Sorular ve Cevaplar 7 Eylül 2016
Türk-Arap münasebetleri Emeviler ve öncesi dönemlerde nasıldı? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 27 Şubat 2014
İlk Türk Arap komşuluğu hangi halife döneminde olmuştur? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 27 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş