Araovacık Köyü Yenice Çanakkale

'Çanakkale Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 29 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Araovacık Köyü Yenice Çanakkale konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yenice Araovacık Köyü Bilgileri - Araovacık Köyü Hakkında - Araovacık Köyü Tanıtımı - Araovacık Köyü Resimleri  Araovacık, Çanakkale Yenice ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: YENİCE

  İl:ÇANAKKALE

  İle Uzaklığı:144 km

  İlçeye Uzaklığı:45 km

  Rakım: m

  Nüfus:

  2000:980
  1997:988

  Tarih

  Araovacık köyü yaklaşık 220 yıllık geçmişe sahiptir. Güneydoğusunda Tepeköy, kuzeydoğusunda Karacaköy, güney batısında İnallar köyünün toplanması ve dışarıdan daha çok çoban olarak gelenlerin yerleşmesiyle köy olmuştur.Daha önce pazarköy ağalarının arılığı olarak bilinmektedir. Adı önce ARIOVACIK, arada küçük bir ovası olduğu için ARAOVACIK adını almıştır.

  Araovacık köyü halkı gelenek ve göreneklerine çok bağlıdır.Düğünleri ile Milli ve Dini bayramları coşku içerisinde kutlanarak gençler eskiden çakaltaşı tabir edilen bölgede toplanarak sancak kurup eğlenirlerdi,şimdilerde ise Pazarköy yolunu tercih etmektedirler.Köy gençleri modern giyimi tercih ederken kadınlar siyah renkli parlak kumaştan dikilen FERACE isimli yöresel giysiyi giymektedirler.Düğünlerde,KEŞKEK isimli buğday ve etin kazanlarda döğülerek yapılan yemeği meşhurdur.

  Coğrafya

  Çanakkale iline 144 km, Yenice ilçesine 45 km uzaklıktadır.Köyün göleti mevcut olup göl balıkcılığı yapılmaktadadır.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Son yıllarda köy özellikle genç nüfus göç vermektedir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: :Bilgi yok

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır.sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.ADSL hattı açılmıştır

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş