Aracıları kurumlar kan ağlıyor: Kapanmalar başladı

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda NeslisH tarafından 24 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Aracıları kurumlar kan ağlıyor: Kapanmalar başladı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar

  Borsanın en büyüklerinden Ak Yatırım tüm şubeleri kapatıyor, Yapı Kredi İstanbul’daki 6 şubesini merkeze alıp 20 kişi çıkardı, Fortis Yatırım da şubeleri kapatıp, çalışanların maaşlarını yüzde 30 düşürdü.

  Krizin kendisini en fazla hissettirdiği borsada aracı kurumlar da artık fiziki olarak korkuyu enselerinde hissetmeye başladı. Borsanın yüzde 50 değer kaybederek son 5 yıllık krallığına son verirken işlemleri yürüten aracı kurumlarda da zararlar büyümeye başlayınca kriz tedbirleri son hızla alınmaya başlandı.

  Borsanın en büyük aracı kurumları arasında olan Ak Yatırım şubelerini Akbank Özel Bankacılık’ea devrederek borsa işlemlerini artık Akbank şubelerinden sürdürecek. 13 şubede çalışan 60 kişi de şubelere yeni pozisyonlara gönderilirken bir çok çalışanın yeni pozisyonlarından dolayı istifa ettiği konuşuluyor. Şube kapatan diğer kirim ise Yapı Kredi Yatırım. Yapı Kredi Yatırım İstanbul’daki 6 şubesini kapatarak işlemleri merkezde topladı. Bu operasyon sonucu, yaklaşık 20 kişinin işini kaybettiği ifade ediliyor.

  MAAŞ DÜŞÜRÜYORLAR

  Şubelerden tamamen vazgeçen bir başka kurum Fortis. Edinilen bilgilere göre Fortis aynı zamanda işten çıkarmadığı elemanlarının maaşlarını da yüzde 30 düşürdü. Bu kurumların dışında bir çok kurum da üçer beşer eleman çıkarmaya başladı. İşlemler düşüp zarar çoğaldıkça şube kapatmalar ve personel çıkarmalar hızlanıyor. Sektör yetkilileri krizin devam etmesi halinde aracı kurum sayısının yarıya ineceğini belirtiyor.
  mynet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aracıları kurumlar ağlıyor Forum Tarih
Karacıların Rütbe Sıralaması Nasıldır Seviyeli-Ciddi Konular 22 Şubat 2011
Arjantin'in Guevaracıları - Kolektif Kitap, Resim ve Dergi 5 Şubat 2010
Sigaracıların gizlediği öldüren sır Konu Dışı Başlıklar 28 Ağustos 2008
Yaşadığınız çevrede faaliyet gösteren resmi kurumlar hangileridir kısaca Sorular ve Cevaplar 4 Şubat 2017
Çevre kirliliğini önlemeye çalışan kurumların isimleri Doğa ve Bitkiler 20 Aralık 2015

Bu Sayfayı Paylaş