Arabacıbozköy Köyü Akhisar Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 14 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Arabacıbozköy Köyü Akhisar Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  arabacıbozköy köyü bilgileri - arabacıbozköy köyü tanıtım - arabacıbozköy köyü resimleri  Arabacıbozköy, Manisa ilinin Akhisar ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Akhisar ilçesi Palamut bucağına bağlı bir köydür. 16.-17.yy’lara ait Sicil Defterlerindeki kayıtlara göre Sancaklı aşireti'nin bir kısmının bu bölgeye yerleştirildiği görülmektedir. Aynı kayıtlarda Karayağcı aşiretinin bu bölgede yaşadıkarı ile ilgili kayıt da vardır.yalnız bu bölgeye hangi aşiretin önce geldiği bilinmemektedir.Bu bölgenin daha önce meskun mu idi yoksa boşmu bilinmemektedir. Bu nedenle köyün tamamının sancaklı yörükleri tarafından oluştuğunu söylemek zordur. Bergama ile Akhisar arasında önemli bir geçit yeri olan ve Roma yolu üreinde olan bu yerleşimin boş olduğunu düşünmek yanlış olur. Köyün adının eskiden burada öküzarabası yapımıyla ugraşan yörüklerden geldigi ve ayrıca çevresindeki bozkır arazinin bololması hasebiyle buradan esnlenilerek koyuldugu düşünülmektedir. Karaosmanoğlu ayanlarının bölgeye hakim olduğu dönemlerde köyün geliştiği ve büyüdüğü bilinmektedir. Köyün kuzeyinde bulunan Ballıobası terk edilmiştir. Bu oba sakinlerinin Tekeli aşiretinden oldukları. hayvancılık ile geçindikleri 1970 yıllatına kadar.Kilim ,Heybe,dokudukları bilinmektedir.

  * Sancaklı Aşireti, büyük bir aşiret olup; Manisa'nın Sancaklıbozköy, Karaoğlanlı, Çobanisa, İğdecik köyleri ile Nif (Kemalpaşa-İzmir) ilçesi civarındaki bazı köyler Sancaklı yörükleri tarafından kurulmuştur.

  * Kaynak.İbrahim, Gökçen; 16.ve 17. Asır Sicillerine göre Saruhan’da Yürük ve Türkmenler, Marifet Basımevi, 1946,s.94

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi; Dügün ve bayramlar aynı özenle ve güzelikle kutlanmaya devam etmektedir. Köy halkı sıkı bir dayanışma ve yardimlaşma içerisindedir.Toplu yapılan cemiyet yemeklerininde yörede ünlü olan keşkek,etyemegi olan kuzu yahni,dügünlerde mutlaka bulunan yemek çeşitleridir Düğünlerde ve özel günlerde davet sahipleri organik 8 çeşit yemek menüsü ve sebzeleri, zeytin çeşitleri ile misfirlerini ağırlarlar. Kültürleri yörük örf ve addetlerini sahiptir.Ayrıca bayramlarda SURA denilen koyunun ön bacağından yapılan ve içine bulgur ya da pirinç doldurularak yapılan ekmek fırının da bir gece boyunca pişirilen geleneksel bir yemeği bulunmaktadır.Bu köyde aileler sünnet düğünlerini tek tek olarak değil bir cemiyet havasında toplu olarak yapılmakta önceden sünnetler kaydedilmekte daha sonra toplu olarak köyün ilköğretim okulunda sünnet işi topluca yapılmaktadır.
  Coğrafya

  Manisa iline 53 km, Akhisar ilçesine 35 km uzaklıktadır.Akhisar ilçesinin batısında Manisa ilinin kuzeyindedir. Güneyde Saruhanlı ilçesi ile Kuzeyde İzmirin Bergama ve Kınık ilçeleri ile sınırdır. Yunt dağı'nın kuzey doğusunda,Akhisar ovasının dan batı istikametinde yüksektedir. Yayla özellikleri arz eder.Köy arazisi hafif engebeli ve küçük tepelerden oluşmaktadır. toprak olarak da fakirdir. Ekilebilir arazi azdır. Akarsu agı yönünden zayıftır kışın yagışlarla yükselip yazın kuruyan küçük dereler bulunur. Genelde kuru tarım yöntemi uygulanır.Tütün ve zeytin yetiştirilir ayrıca küçükbaş hayvancıklıkta yapılır büyük baş hayvancılık azda olsa yapılmaktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Yazlar Kurak Kışlar ılıman ve yağışlı geçer az miktarda kar yağar ama uzun süreli kalmaz. Son yıllarda sonbahar,kış ve ilkbahar yağışları da sürekli azaldığı gözlemlenmiştir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 1704
  1997 2000
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu (Şehit Ali Bozkurt İlköğretim Okulu) vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık Ocağı ve lojmanı vardır, ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. İlköğretimin taşımalı sisteme geçmesiyle çevre köylerden (Büknüş, Sabancılar, Şatırlar) öğrenciler de bu köyde okumaktadırlar.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Arabacıbozköy Köyü Akhisar Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş