Araç Bakımıyla Yakıt Tasarrufu Sağlama

'Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler' forumunda Siraç tarafından 2 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Araç Bakımıyla Yakıt Tasarrufu Sağlama konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tatile aracıyla çıkmayı düşünenler, bakımlı araçla çıkmaları halinde yakıttan yüzde 20 oranında tasarruf sağlar

  Peri, okulların kapanması ve havaların ısınması ile birlikte başlayan uzun yaz tatili döneminin araçların bakımının yaptırılmasını zorunlu hale getirdiğini söyledi.

  Araçların, kışlık ve yazlı olmak üzeri yılda iki defa bakımdan geçirilmesinin gerekli olduğunu ifade eden Peri, araç bakımının yakıt tasarrufu sağlamasının yanı sıra güvenlik açısından da hayati önem taşıdığına işaret etti.

  Güvenlik açısından da iyi
  Peri, araç bakımının yapılmasının, bir masraf yapılmasını gerektirmesine karşın, getirisinin çok büyük olduğuna dikkat çekerek, şöyle konuştu:
  “Araç bakımı, enerji tasarrufu sağlamanın yanı sıra güvenlik açısından da son derece önemlidir. Sürücüler, her zaman için araçlarının bakımını yaptırmalı. Ancak, özellikle tatil dönemine girmiş olduğumuz şu günlerde bu çok daha büyük önem kazanıyor. Tatil döneminde uzun tatile çıkmayı düşünenler bakımlı araç kullanmaları halinde yüzde 20 oranında yakıttan tasarruf sağlamış olur.

  Akaryakıt fiyatlarının çok yüksek olduğu günümüzde, bu tasarruf oranı hiç de küçümsenemeyecek bir oran. Bu güvenli bir yolculuk açısından da hayati önem taşıyor. Bakımsız araçlar nedeniyle meydana gelen kazalarda can ve mal kayıplarının meydana geldiği unutulmamalı. Sürücülerin, başta motor ve lastikler olmak üzere araçlarını uzun yolculuk öncesinde her yönüyle bakımdan geçirmeleri gerekir. Lastiklerin hava basıncı sürekli kontrol edilmeli, motor bakımlı olmalı, hava ve yağ filtreleri temiz tutulmalı, eskiyen lastikler de mutlaka değiştirilmeli.”

  Sık sık mola verin
  Havaların sıcak olması dolayısı ile uzun tatil yolculuklarının yorucu olabileceğine vurgu yapan Peri, şöyle konuştu:


  “Sıcak hava yolculuğu zorlaştırdığı için sürücüler bu konuda çok dikkatli davranmalı. Uzun tatil yolculukları, diğer yolculuklardan farklı özellikler taşır. Bakımlı araçlarla yola çıkan sürücüler, sık sık mola verip dinlenmeli, özellikle güneş ışınlarının etkili olduğu öğle saatlerinde yolculuk yapmaktan kaçınmalı. Uzun tatil yolculuklarında mola verilmesi çok önemli.

  Gece yolculuk yapın
  Sürücüler, eğer mümkünse, gece yolculuklarını tercih etmemeli. Gündüz yolculukları her zaman için daha güvenli ve avantajlı sayılır. Bunun yanı sıra sabah saatlerinde uzun yola çıkmak da bir kolaylık sağlar. Özellikle öğle saatlerinde hava sıcaklığının da etkisi ile sürücüler yorgun düşebilir. Bu arada, mola verilmesi de geciktirilmemeli. Belirli saatlerde, sürücü yorulduğunu hissettiği zaman, hemen uygun bir yerde mola vermeli. Uzun süreli yolculuklar, sürücüleri yoracağı için kaza yapma riskinin de artması anlamına gelir.”

  Peri, araçlarının özelliklerine göre 90 ya da 100 kilometrenin üzerine çıktığı zaman yakıt tüketiminin arttığını, trafik güvenliğinin de tehlikeye girdiğini sözlerine ekledi.
   

 2. avatar

  avatar Üye

  Eline sağlık paylaşım için teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Araç Bakımıyla Yakıt Forum Tarih
Toplu taşıma araçlarını tercih etmenin önemi nedir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Toplu taşıma araçlarının yararları kısaca Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 18 Şubat 2017
Sıvı basıncından faydalınarak yapılan araçlar aletler kısaca Konu Dışı Başlıklar 18 Şubat 2017
İnsanların kötü alışkanlıklara başlamasında kitle iletişim araçlarının rolü kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 15 Şubat 2017
Piramitlerin yapımında hangi malzeme ve araçlardan yararlanıldı madde madde kısaca Tarihi Eserler Antikalar 7 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş