Arındık Köyü Merkez Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 14 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Arındık Köyü Merkez Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Arındık Köyü - Arındık Köyü Hakkında - Arındık Köyü Tanıtımı - Arındık Köyü Resimleri
  Arındık, Elazığ ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adı bundan 300 sene evvelkı osmanlı kayıtlarında bulunmaktadır.Eski kayıtlarda arindic olarak gecmektedir. Diger bir anlamıda eskiden arındık köyunde ermeniler yasarmıs. Köy Türklerin eline gecince artık ermenılerden arınmış oldugu icin adı arındık olarak kalmıstır. Son duzenlemelerde isim degisikligine ugramamıstır.köyümüz çöteli Türkmenlerniden oluşmaktadır.erzurumdan gelen geniş bir Türkmen oymağıdır.

  Kültür

  Arındık köyü gelenek ve göreneklerine sıkı sıkıya bağlı bir köydür.Büyüklerine olan saygılarında da küçüklerine olan sevgilerinde de örnek teşkil edecek şekildedir.Özellikle gençlerin kendi aralarındaki eğlenceleri ,muhabbetleri , şakalaşmaları insanı kıskandırır.Malesef çoğu yerlerdeki gençlik gibi şimdiki gençlerinde sohbetleri günlük yaşantı üzerine yoğunlaşmıştır.Çok derin bir kültürel sohbetle karşılaşmasanız bile onlarla beraberken sıkılmanız mümkün değildir.

  Coğrafya

  Elazığ merkezine 25 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimin etki alanı içerisindedir.

  Nüfus 2000 - 132

  son yıllarda arındık köyü nufusunda artış görülmekdedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Son yıllarda köy girişinde kurulan KEPEKTAŞ barajı ile sebzecilikte gelişmeye başlamıştır.Köyde meyve ağaçlarıda çok olmasına rağmen ticari amaçla yetiştirilmemektedir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Arındık köyüne en yakın saglık kuruluşu poyraz saglık ocagıdır.


  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş