Arılar dumandan neden kaçarlar?

'Diğer Hayvanlar' forumunda Dine tarafından 8 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Arılar dumandan neden kaçarlar? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Arıcıların kullandığı duman bal arılarını nasıl bir arada tutuyor? BBC Focus dergisinde yer alan haber, bunu detaylı bir şekilde açıklıyor.
  Bal arıları alarm durumuna geçtiklerinde keskin kokulu feromon (İnsan ve hayvanlarda davranışları düzenleyen ektohormon tipi) yayıyorlar. Bal arılarında alarm feromonunun esas bileşeni iso-pentyl acetate’dir. Bu madde kraliçe arıda bulunmuyor. İso-pentyl acetate, 2-heptanone adlı bir başka kimyasal madde tarafından da destekleniyor. Bu madde işçi arıların mandibular bezlerinde bulunuyor. Bu bileşenler diğer arılarda alarm yanıtını harekete geçiriyor, böylece tüm arılar alarm duruma geçiyor ve davetsiz misafir olarak görünen her şeye karşı saldırmaya hazırdırlar.
  Duman arıların koku duyusuyla çatışıyor, bundan dolayı arılar feromonların düşük konsantrasyonlarını uzun süre saptayamıyorlar. Bu nedenle de saldırmıyorlar ve kaçışmıyorlar.
  Güçlü çiçek kokusu benzer bir etki yapıyor, ancak profesyonel arıcılar, genellikle dumanı tercih ediyor, çünkü dumanla ilgili deneyimleri daha fazla ve aynı zamanda duman daha ucuz. Dumanın etkisi bir süre sonra tersine çevriliyor. Arıların anteninin yanıt vermesi 10-20 dakika içinde derece derece azalıyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Arılar dumandan neden Forum Tarih
Mustafa Kemal hangi cephelerde görev almış hangi başarıları kazanmıştır kısaca Atatürk Hakkında Herşey 30 Ocak 2017
Arılar neden sağırdır? Diğer Hayvanlar 16 Nisan 2016
Atatürk'ün başarıları kısaca Atatürk Hakkında Herşey 7 Mart 2016
Mustafa Kemal'in Çanakkale savaşlarında göstermiş olduğu başarıları makale Atatürk Hakkında Herşey 4 Mart 2014
Newton Hayatı Kısaca Başarıları ve Eserleri Düşünürler-Filozoflar 22 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş