Arıların Hızı

'Diğer Hayvanlar' forumunda maviboncuk tarafından 3 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. maviboncuk

  maviboncuk Üye

  Arıların Hızı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Arıların Hızı

  [​IMG]Arıların en son teknoloji ürünü bilgisayarlardan bile 625 kat daha hızlı çalıştığı belirlendi. Arıların çalışkanlığını bilgisayarlarla kıyaslayan zoologlar, ilginç bir bilgiye ulaştı. En son teknoloji ürünü bilgisayarların bile saniyede 16 milyar aritmetik işlem yaptığı günümüzde arıların bu sürede daha az enerji harcayarak 10 trilyonluk işlem yaptığı tespit edildi.

  Çiçekden çiçeğe konarak bitkilerdeki döllenmede çok önemli bir rol üstlenen arılarla ilgili enteresan bilgilere de ulaşan uzmanlar, 1 kilogram bal üretmek için dünyanın çevresini 6 kez dolaşacak kadar uçan arıların bunun için 7 milyon 500 bin defa çiçeğe konduğunu belirledi. Ayrıca arıların 28 gramlık bal için kovanla çiçek arasında 1 600 geliş gidiş yaptığını kaydeden zoologlar, arının çiçekler için gerektiğinde 45 bin arının bulunduğu kovandan 6 kilometreye kadar uzaklaştığını ve bir günde 225 bin çiçeğe konduğunu kaydetti.

  Bu arada yumurta döneminde arı sütü ile beslenen kraliçe arının kendi ağırlığının 80 katı kadar arı sütü tükettiğini ve günde 2 bin yumurta bıraktığı görüldü. Kendi vücut ağırlığının 330 katı yük çekme kapasitesine sahip olan arıların inşa ettikleri petek gözünün ise en az balmumu harcayarak maksimum ölçüde bal depolamaya en uygun şekil olduğu kaydedildi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Arıların Hızı Forum Tarih
Arıların Hayat Döngüsü Arıların Yaşam Döngüsü Nasıldır Diğer Hayvanlar 13 Temmuz 2013
Arıların Bal Yapmasının Kimyası Seviyeli-Ciddi Konular 1 Ocak 2012
Arıların Hayat (Yaşam) Döngüsü - Arıların Hayatı Hakkında Bilgi Diğer Hayvanlar 16 Aralık 2010
Taahhüt Ve Sözleşme Tasarılarının Vizelerine İlişkin Genelge Muhasebe 19 Ağustos 2010
Bal Arılarında Savunma Mekanizması Diğer Hayvanlar 2 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş