Arıcılık ve Arıcılık Teknikleri

'Meslekler Rehberi' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 23 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Arıcılık ve Arıcılık Teknikleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Arıcılık - ARICILIK TEKNİKERİ

  TANIM

  Arılardan bal, balmumu, arısütü vb. ürünlerin elde edilmesi ve bu ürünlerin pazarlanması alanında çalışan kişidir. GÖREVLER Arıcılık teknikeri hayvansal üretim alanında uzmanlaşmış ziraat mühendislerinin gözetim ve denetimi altında; - Arı ırklarının geliştirilmesi; verimlerinin artırılması için araştırmalar yapar, - Arıları hastalıklardan korumak için önlemler alır, - Arı kovanlarının en iyi şekilde korunmasını ve üst düzeyde verim alınacak alanlara kurulmasını sağlar, - Arıdan elde edilen ürünlerin pazarlanması için gerekli çalışmaları yapar, - Arı üreticilerini eğitir, onlara sorunlarını giderici önerilerde bulunur.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

  Maske, eldiven, pres, çerçeve, kovan, petek, mumlu kağıt, santrifüj, kap, su, şekerli solüsyon (bal) ve laboratuar araç ve gereçleri.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

  Arıcılık teknikeri olmak isteyenlerin; - Fen bilimlerine, özellikle biyolojiye ilgili ve bu alanda başarılı, - Ellerini ustalıkla kullanabilen, - Açık havada çalışmaktan hoşlanan, - Bedence sağlıklı, dayanıklı, - Dikkatli ve tedbirli kimseler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  Arıcılık teknikerleri planlama ve laboratuar çalışmalarını kapalı ortamlarda, arı kovanlarının yerleştirilmesi ve ürünlerin alınması ile ilgili işleri açık havada yürütürler. Çalışma ortamı oldukça temizdir. Ancak arı sokmasına maruz kalma tehlikesine karşı dikkatli olunması gerekir. Arıcılık teknikerleri çalışmaları sırasında ziraat mühendisleri, teknisyen, işçilerle ve arı üreticileri ile ilişki halindedir.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  Arıcılık teknikerleri; - Tarım, Orman ve Köy İşleri Bakanlığına bağlı zirai araştırma enstitülerinin arıcılık bölümlerinde, arıcılık istasyonlarında ve çiftçi eğitim şubelerinde görev alabilirler. - Özel sektöre bağlı arıcılık işletmelerinde çalışabilirler. - Kendileri arıcılık işletmesi kurabilirler. Besin değeri yönünden çok zengin olan bala talep artmaktadır. Buna paralel olarak arıcılık sektörü de hızla gelişmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

  Mesleğin eğitimi, çeşitli üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının arıcılık bölümlerinde verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

  Meslek liselerinin Çay Teknolojisi, Süs Bitkileri, Tarım, Ziraat,Genel Ziraat, Makine(Tarım Meslek Lisesi), Makine-Tarım Teknolojisi, Peyzaj, Tarım Teknolojisi bölümlerinden mezun olanlar “Arıcılık” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Eşit Ağırlıklı (EA)” puanı almaları gerekir.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

  Eğitimin süresi 2 yıl olup, arıcılık programında; Zirai Botanik, Analitik Kimya, Zooloji, Arının Zoolojideki Yeri, Arı Ekolojisi, Bal ve Bal Teknolojisi, Balmumu, Polen, Arısütü, Propil Üretimi ve Muhafaza Teknikleri, Bilgisayar ve Programlama gibi dersler okutulur. MESLEKTE İLERLEME
  Arıcılık ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş sınavında başarılı oldukları takdirde Ziraat Fakültelerinin "Hayvansal Üretim" lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

  BENZER MESLEKLER:

  İpekböcekçiliği teknikerliği, Kanatlı hayvan yetiştiriciliği teknikerliği, Su ürünleri teknikerliği, Arıcılık teknisyenliği.

  BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

  Meslek eğitimi boyunca isteyen öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilen yüksek öğrenim kredisinden ve yurtlardan faydalanırlar. - Meslek elemanları kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmak istemeleri durumunda 10. derecenin 2. kademesi ile göreve başlarlar. - Özel sektörde kazanç çalışılan yer, tecrübe vb. durumlara göre değişiklik göstermektedir

  DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
  İlgili Eğitim Kurumları, - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Arıcılık Arıcılık Teknikleri Forum Tarih
Türkiyede Arıcılık Hakkında Bilgi Diğer Hayvanlar 22 Aralık 2013
Arıcılık Mesleği ve İş İmkanları Nedir - Arıcılık Bölümü Hakkında Bilgi Meslekler Rehberi 5 Eylül 2013
Türkiyede Arıcılık Yapılan İller Ülkeler Coğrafyası 20 Aralık 2011
Ülkemizde Arıcılık Faaliyetleri Nerelerde Yapılır Diğer Hayvanlar 5 Nisan 2011
Arıcılık Bölümü Meslek Tanıtımı Meslekler Rehberi 15 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş