Apache Web Server Kurulumu

'Güvenlik Programları' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 10 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Apache Web Server Kurulumu konusu Apache Web Server Kurulumu

  Apache web sunucusu ücretsiz yazılım felsefesinin ne derecede popüler olduğunun en güzel ispatlarından bir tanesidir. Yapılmış çok ciddi bir araştırmaya göre şu anda dünya üzerinde bulunan web sunucuların %60' ı Apache' dir ve bu sayı günden güne artmaktadır.

  Şimdi bir GNU/Linux makineye Apache sunucunun nasıl kurulacağını inceleyeceğiz. Kurulumun ardından yapılacak bazı temel konfigürayonlara da az da olsa yer vermeye çalışacağız.

  Kurulum için aşağıdaki adımlar izlenmelidir:

  http://www.apache.org adresinden Apache' nin son versiyonunu indirin.Bu döküman bu dosyayı /tmp dizinine kaydettiğiniz varsayılarak yazılmıştır.

  tar.gz uzantılı olarak çektiğiniz dosyayı "tar -zxvf apache_1.3.9.tar.gz" komutu ile açın.

  Paketi açtığınız dizine "cd apache_1.3.9" komutu ile geçiniz.

  Şimdi sırada isteğimize göre kurulumu konfigüre atmemiz gerekir. Bu komut temelde "./configure" komut ile yapılır. En temel opsiyonlar şu şekillerde yapılır.

  ./configure --sysconfdir=/etc/httpd
  ./configure --datadir=/home/httpd
  ./configure --logfiledir=/var/log/httpd
  ./configure --enable-module=most
  ./configure --enable-shared=max
  ./configure --disable-rule=WANTHSREGEX

  Şimdi bu opsiyonların ne işe yaradığına bakalım. İlk opsiyon konfigürasyon dosyalarının /etc/httpd dizininde tutulacağını söylüyor. Ardından CGI dizini ve çalıştırılabilir dosyaların tutulduğu bin dizini gibi dizinlerin tutulacağı data dizininin /home/httpd olması istendiği belirtiliyor. Log dosyalının yeri de belirtildikten sonra mümkün olan bütün modüllerin çalışmasının onaylanması söyleniyor. Modüllerin enable-shared=max olması modüllerin DSO(Dynamic Shared Object) modülleri olarak derlenmesi demektir. Eğer bu şekilde derler iseniz Apache' nin yeniden derlenmesine gerek kalmadan modül eklenip çıkarılabilir. Eğer ilginizi çekti ise konu ile ilgili detaylı bilgiyi Apache DSO sayfalarında bulabilirsiniz.

  Sıradaki işlem bu hazırladığımız dosyaları derlemek olmalıdır. Bu işlem gayet basit bir şekilde "make" komut ile yapılır. Bu işlem sizi bir süre bekletecektir. Eğer kahve içmeyi seviyorsanız bir fincan kahve hazırlamak için gayet uygun bir zaman.

  Son olarak derlediğiniz dosyaları başta ./configure ederken belirttiğiniz yerlerine atmak gereklidir. Bu işlem için de "make install" komutunu root olarak çalıştırmak gereklidir.

  Eğer herşey düzgün ilerledi ise Apache' nin her şey düzgün bir şekilde derlendiğini ve yerlerine yerleştirildiğini belirten bir sürü mesaj göreceksiniz.

  Apache derlendiğine ve ilgili yerlere yerleştirildiğine göre artık web sunucumuzu çalıştırabiliriz. Bu işlem için "apachectl start" komutunu çalıştırmamız gereklidir. Size çalışıp çalışmadığını belirten bir mesaj gelecek fakat yine de emin olmak için "ps -ax" ile arka planda çalışan process' lere bir bakmak faydalı olabilir. Eğer bir kaç tane "httpd" nin çalıştığını görüyorsanız bu web sunucumuzun gayet sağlıklı bir şekilde çalıştığını gösterir.

   
 2. Google

  Google Özel Üye

  paylaşım için teşekkürler
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Apache Server Kurulumu Forum Tarih
Apache HTTP Server 2.2.15 İndir Web Programlama & Scriptler 13 Haziran 2010
Apache HTTP Server 2.2.14 İndir Web Programlama & Scriptler 12 Ekim 2009
Apache HTTP Server 2.2.11 Download A-B 3 Şubat 2009
Apache HTTP Server 2.2.9 Download A-B 3 Şubat 2009
Merdiven Apache Squad Sunar 2011 Albümü Albüm Tanıtımları 27 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş