Anzavur Ayaklanması Hakkında Bilgi

'Tarihi Bilgiler' forumunda DeMSaL tarafından 24 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Anzavur Ayaklanması Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Anzavur Ayaklanması Hakkında - Anzavur Ayaklanması Tarihi - Anzavur Ayaklanması Sonuçları  Ahmet Anzavur Ayaklanması, Kurtuluş Savaşı’na karşı Anadolu’da düzenlenen ayaklanmalardan biridir. İstanbul Hükümeti’nce desteklenmiş olan Anzavur Ayaklanması'nın adı, ayaklanmaya önderlik eden Anzavur Ahmet'ten gelir.

  Sivas Kongresi sonrasında İstanbul Hükümeti, Kuva-yı Milliye'cilerin dine ve halifeye karşı oldukları propagandasıyla halkı kışkırtıyordu. Eski bir jandarma subayı olan Anzavur Ahmed’i de Kuzey Ege ve Marmara bölgelerindeki direnişi kırılmakla görevlendirdi. Anzavur Ahmed Eylül 1919'da Biga, Gönen ve Manyas'ta Kuva-yı Milliye karşıtı çalışmalara başladı. 2 Ekim 1919'da silahlı adamlarıyla Susurluk'a girdi. Ama Kirmastı (Mustafakemalpaşa) yakınlarında Çerkes Ethem kuvvetlerine yenildi.

  2. Anzavur Ayaklanması

  Anzavur Ahmed, Şubat 1920'de ikinci kez ayaklandı. Gâvur İmam adlı bir başka ayaklanmacının denetimindeki Biga'yı üs edindi. Ardından Gönen, Manyas, Ulubat, Susurluk, Bandırma ve Karacabey’i ele geçirdi. Çerkes Ethem ve Danişmentli İsmail Efe komutasındaki Kuva-yı Milliye güçleri, zorlu bir savaşın ardından 15 Nisan 1920'de Anzavur Ahmed’in kuvvetlerini dağıtıldı. Anzavur Ahmed İstanbul'a kaçtı. Böylece, Batı Cephesi'nin oluşturulmasını ve Yunan işgalinin durdurulmasını geciktiren Anzavur Ayaklanması Nisan ayı sonunda kesin olarak bastırılmış oldu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Anzavur Ayaklanması Hakkında Forum Tarih
Şeyh Sait Ayaklanması Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ocak 2012
Şeyh Sait Ayaklanmasının Nedenleri ve Sonuçları Tarihi Bilgiler 25 Aralık 2011
Babai Ayaklanması Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 29 Kasım 2011
20 Mayıs 1963 Ayaklanması Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 8 Temmuz 2011
Kanuni zamanında yeniçeri isyanı,ayaklanması ve sonuçları Tarihi Bilgiler 19 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş