Antioksidanlar ile ilgili merak edilen sorular cevaplar

'Genel Sağlık' forumunda Dine tarafından 3 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Antioksidanlar ile ilgili merak edilen sorular cevaplar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Antioksidanlar ile ilgili merak edilen sorular cevaplar

  Antioksidan takviyeleri, değişik miktarlarda vitamin, mineral ve bitki özü içerir. Bu takviyelerde sıklıkla beta karoten, C ve E vitaminleri, çinko, bakır ve magnezyum bulunur. Antioksidanlar, genel sağlığınıza yararlı olmanın yanı sıra, antrenman sonrası vücudunuzun yenilenmesine de yardım eder. Men's Health dergisi antioksidanlarla ilgili merak edilen sorulara yer verdi:

  [​IMG]

  NE İŞE YARAR?
  Tıpkı sigara içmek, güneş yanıkları, stres ve hava kirliliği gibi yoğun bir antrenman programı da, vücudunuzun serbest radikaller adı verilen molekülleri üretmesini hızlandırır. Bu moleküller, hücre zarlarına zarar verebileceği gibi, kansere yakalanma riskinizi de artırır. Antioksidanların bu duruma karşı koruma sağladığı bilinmektedir.

  KİMLER KULLANMALI?
  Antioksidanlar hakkında birbiriyle çelişen çok sayıda araştırma mevcut. Yine de bazı uzmanlar, doğal beslenme yoluyla yeterince antioksidan madde tüketemeyenlerin, bunları takviye olarak almasından yana tutum sergiliyor.

  NE KADAR KULLANILMALI?
  Avrupa Birliği, günde 60 miligram C vitamini ve 10 miligram da E vitamini alınmasını öneriyor. Öte yandan bazı bilim adamları, bu rakamların sadece sağlığı korumak için gereken minimum miktarlar olduğunu ve serbest radikallerle mücadele için daha yüksek miktarların tüketilmesi gerektiğini öne sürüyor. Tüm araştırmacıların birleştiği ortak nokta ise antioksidan takviyelerinin hiçbir zaman düzgün bir beslenmenin yerini tutamayacağı gerçeği...

  NE ZAMAN ALINMALI? Bazı mineral ve vitaminleri aşırı tüketmek tehlikelidir. Birden fazla antioksidan takviyesi kullanıyorsanız, bunların içerdiği vitamin ve mineral dozuna dikkat etmeniz yararlı olacaktır.

  YAN ETKİSİ VAR MI? Bu sorunun yanıtı kullandığınız takviyeye ve sağlamak istediğiniz etkiye göre değişir. Kimi araştırmalar, antioksidanların yemekle birlikte alındığında daha faydalı olduğunu gösteriyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Antioksidanlar ilgili merak Forum Tarih
Antioksidanlar kanseri önleyebilir mi? Genel Sağlık 19 Şubat 2010
Doğal antioksidanların kanser üzerinde etkisi Genel Sağlık 1 Şubat 2010
Antioksidanlar gençleştirmiyormuş Genel Sağlık 6 Aralık 2008
Sağlık sorunlarıyla ilgili bilgi almak isteyenler öncelikle kime başvurmalı kısaca Sağlık Merkezi Cumartesi 19:15
Kristof Kolomb denizcilikle ilgili ne gibi çalışmalar yaptı kısaca Düşünürler-Filozoflar 10 Ekim 2017

Bu Sayfayı Paylaş