Antika Görünümlü Çerçeve Yapımı - Antika Görünümlü Çerçeve Nasıl Yapılır ?

'Hobiler Ve Videolar' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 11 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Antika Görünümlü Çerçeve Yapımı - Antika Görünümlü Çerçeve Nasıl Yapılır ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Antika Görünümlü Çerçeve Yapımı - Antika Görünümlü Çerçeve Nasıl Yapılır ?


  Sevdiğiniz bir resme özel bir çerçeve hazırlamaya ne dersiniz? Antika ve şık görünümlü bir resim çerçevesini evde siz de yapabilirsiniz. Geleneksel olarak bu antika çerçevelerde gerçek ince altın yaprakları kullanılır. Ama bunlar hem pahalı hem de kullanması zor malzemelerdir. Kolay ve ucuz yol ise resim dükkanlarında satılan yaldızlı kağıtlardır. Ayrıca nalburlarda satılan lame ve dore renklerdeki soba boyaları da işinize yarayabilir.


  [​IMG]

  Antika efektleri
  Eskimiş havası vermek için çerçeve koyu kırmızı renge boyanır. Böylece çatlak çizgilerin altından bu kırmızı renk görünecektir. Daha sonra akrilik altın rengi boya çerçeveye sürülüp üzerine altın yaldızlı kağıtlar yapıştırılır. Antika görünümünü zenginleştirmek için çerçeveye iki kat vernik sürülür. Zemin verniği üste sürülen vernikle etkileşime geçtiğinde çatlaklar meydana gelir. Çatlaklara koyu renk atılıp eskimiş görüntüsü güçlendirilir. En son adım ise metalleri cilalamaya yarayan ponza taşı ile çerçeveyi ovmaktır. Bu çerçeveye tozlanmış, eskimiş bir hava verecektir.

  MALZEMELER
  Hazır ahşap çerçeve
  Eski kalın bir fırça
  Kırmızı zemin boyası
  Saç kurutma makinesi
  1 kavanozda ispirto
  Altın yaldızlı kağıtlar
  Makas
  Vernik
  Yağlıboya: Burnt umber
  Bir miktar ponza taşı.

  PÜF NOKTASI
  Altın yaldızlı kağıtlar çok ince olduklarından kolayca yırtılabilirler. Bu durumda arta kalan yaldızlı kağıtlardan üzerine yapıştırabilir veya da böyle bırakabilirsiniz. Alttan kırmızı boya görüneceğinden antika havası güçlenir.

  UZMAN TAVSİYESİ
  Çerçevenin zemine yapışmasını önlemek için Bu alıştırmada çerçevenin iç ve dış kenarları üzerinde vernik gibi birçok yapışkan madde kullanıyorsunuz. Bunların damlayıp çerçeveyi masanızın üzerine yapıştırmasını engellemek için çerçeveyi çocukların oynadığı küpler gibi blokların üzerine yerleştirebilirsiniz.

  EFEKTLERİ GÜÇLENDİRİN
  Altın yaldızlı kağıtları çerçeveye yapıştırdıktan sonra çok güzel altın kaplama bir çerçeveniz oldu. Şimdiyse sıra ona antika görüntüsü vermekte. Altın yaldızın üzerinde oluşturulacak çatlaklardan görünecek kırmızı boya bu etkiyi verecek.

  [​IMG]

  1. Zemin boyasını uygulayın Eski bir kalın fırça alarak kırmızı zemin rengini çerçeveye iç ve dış kenarlar da dahil olmak üzere uygulayın. Çok düzgün boyamaya çalışmayın nasılsa altın yaldız kaplandığında çok az bir kısmı görünecek. Boyayı sürdükten sonra bir saat kurumaya bırakın. Bu süreci hızlandırmak için saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz. Fırçayı temizleyin.

  [​IMG]

  2. Altın rengi sürün Fırçanızla altın renkli akrilik boyayı çerçeveye sürün. Bu rengin üzerine altın yaldızları yapıştıracaksınız. Çerçevenin iç ve dış kenarlarına iyice sürün ki sonra yaldızların yapışmadığı kesimler olmasın. 15 dakika kurumaya bırakın. Saç kurutma makinesi kullanmayın.

  [​IMG]

  3. Altın yaldızlı kağıtları yapıştırın Makas kullanarak, kenarların uzunluğu boyunca, altın yaldızlı kağıtları dikdörtgen şeklinde kesin. Bunları, köşeler açıkta kalacak şekilde yapıştıracaksınız. Altın yaldızları, parlak kısmı çerçevenin yüzeyine gelecek şekilde tutup fırça ile arkasını ovarak iyice yapıştırın. Sonra arkadaki kağıdı yavaşça çekin. Bütün kenarlara bu yöntemi uygulayın.

  [​IMG]

  4. Köşeleri de kaplayın Altın yaldızlı kağıtlardan dört kare kesip 3. aşamadaki yöntemle köşelere yapıştırın.

  [​IMG]

  5. Altın yaldızı cilalayın Eski kalın fırçanızı kullanarak bir kat gomalaka cilası çerçeveye sürün. Bu cila çerçeveye koruyucu bir katman kazandıracaktır. İlk sürüldüğünde şeffaf bir ciladır sonra süt gibi bir görüntü alır. Daha sonra yine şeffaflaşır.


  [​IMG]

  6. Vernik uygulayın Verniğin ilk katını sürüp kurumaya bırakın. Fırçanızı temizleyin. Daha sonra ikinci kat verniği sürün. Ve yine kurumaya bırakın. Çerçeve üzerinde çatlaklar belirmeye başlayacaktır.

  [​IMG]

  7. Çatlakların rengini koyultun Vernik kuruduğunda biraz burnt umber yağlı boyayı çatlaklara yedirin. Taşan boyaları bir bezle alın. Boya çatlakların daha koyu görünmesini sağlıyor. Bu da istediğimiz eskimiş görüntüyü elde etmemize yardımcı oluyor.

  [​IMG]

  8. Son rötuşlar Biraz ponza taşını elinize alıp çerçevenin üzerine gelişigüzel şekilde uygulayın. Bu tozlu bir görüntü kazandıracaktır.

  [​IMG]

  TAMAMLANMIŞ RESİM
  A Yıpranmış efekti
  Altın yaldız üzerindeki çatlaklar koyu renk boyanarak çerçeveye biraz kırılıp dökülmüş havası verildi.

  B Zengin görüntü
  Yaldızlı kağıtlarla elde edilen altın kaplama efekti çerçeveye bir zenginlik kazandırdı.

  C Yeniden eskiye
  Verniklerle elde edilen ince çatlaklar yeni çerçeveye eskimiş görüntüsü verdi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Antika Görünümlü Çerçeve Forum Tarih
Antika Görünümlü Telefonlar.. Dekorasyon 8 Mayıs 2009
Antika Resimleri, Çeşitli Antika Eşyalar Tarihi Eserler Antikalar 10 Nisan 2012
Antika Telefonlar, Antika Telefon Resimleri Tarihi Eserler Antikalar 10 Nisan 2012
Charles Dickens antikacı dükkanı özeti Kitap Özetleri & E-Kitaplar 6 Şubat 2012
Antika Eşya Resimleri Tarihi Eserler Antikalar 21 Eylül 2011

Bu Sayfayı Paylaş