Antik Yunan Ölü Gömme Geleneği Hakkında Bilgi

'Ülke Kültürleri' forumunda Mavi_inci tarafından 6 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Antik Yunan Ölü Gömme Geleneği Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Antik Yunan Ölü Gömme Geleneği

  [SIZE=+0] [​IMG]

  Ölülere, toprağın insanları ve Demeter'in halkı adı verilir. Aynı şekilde ölülerle ilgili görülen yılan, hem bereket sembolü hem de ölülerin bir simgesi ve somutlaşmasıydı. Hellenler öncesinde ölüleri yatıştırmak için onlara insan kurban edildiği de olmuştur. Klasik devirde ise ölülere karşı ikili bir tavır takınılmıştır. Birincisi, ata ruhlarına dindarca bir saygı, ikincisi, her çeşit hastalık ve afetin taşıyıcısı olarak hortlaklardan korkmak.

  İbadetlerin özellikle mezarlar etrafında yoğunlaşması Yunan dininin en önemli ve belirleyici özelliğidir. "Birer anıt haline gelen mezarlar, hazineler ve her çeşit ev eşyasını içermektedir. Mezarlara kurbanlar sunulur, ölülerin mezarlarında ikamet ettiklerine, gölgelerinin de Hades ülkesine gittiğine inanılırdı. Bu ülke bir ceza ve ödül ülkesi olmayıp, bu hayatın sadece hayalet biçiminde devamıdır."

  Yunanlılarda ölülerin ruhları yılan, kuş ve özellikle kelebek biçiminde betimlenirdi. Nitekim Yunancadaki psykhe sözcüğü hem kelebek, hem ruh anlamındadır.
  [​IMG]Yunanlılar ölümden sonraki yaşam hakkında birbirine karşıt düşüncelere sahip olmuşlar ve bunları bağdaştırmak için hiç uğraşmamışlardır. Ölüler yerin altında yaşamayı sürdürürler, onların torunları ve çocukları da kutsal armağanlar sunarak bu yaşamı hoş bir hale getirmeye çalışırlardı. Tanagralı sanatçılar, yaptıkları ve sundukları küçük heykellerle ölüleri mutlu etmeye çalışırlardı. Ancak ölüme karşı bu bakış açısı ölenin peşinden yas tutulmayacağı anlamına gelmezdi. "İlk çağda, Yunanistan'da cenaze başında veya gömülme törenlerinde ağlamayı meslek edinmiş kadınlar vardı. Sözde derin acı duyuyormuş gibi yaparak, elleriyle üstlerini, başlarını yırtarak bu ağlayıcılar bir ağızdan yas ilahileri söylerlerdi

  Alıntı
  [/SIZE]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Antik Yunan Ölü Forum Tarih
Antik Yunan Kişilerin isim Listesi Tarihi Bilgiler 3 Haziran 2011
Antik Yunan Hikayeleri Kitabı - James Baldwin Kitap, Resim ve Dergi 11 Aralık 2010
Antik Yunan Sikkeler Katalogu-Antik Yunan Paraları Tarihi Eserler Antikalar 13 Ekim 2010
Antik Yunanistan'da Mutfak Kültürü Ülke Kültürleri 15 Temmuz 2009
Antik Yunan Tiyatrosu Tiyatro ve Skeçler 23 Kasım 2008

Bu Sayfayı Paylaş