Antijen Nedir - Antijen Hakkında

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda SeLeN tarafından 10 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Antijen Nedir - Antijen Hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  antikor nedir - antijen nedir - antijenlerin görevi

  Antijen, herhangi bir organizmanın iç ortamına sokulduğunda (veya herhangi bir rastlantının sonucu olarak orada bulunduğunda) bir tepki yaratmak üzere, söz konusu organizmanın bağışıklık sistemini harekete geçiren ve bu tepkinin ürünleriyle (antikorlar) özgül biçimde etki gösteren doğal, yapay veya sentetik bir molekül türü diye tanımlanabilir. Antijen kavramı, işaretlerin tanıması çerçevesinde ele alınır.

  Antijenler belirleyici bölgeleriyle tanınır. Bu antijenler çeşitli kimyasal gruplardan olabilir, büyük bir çoğunluğu proteindir, ama aralarında lipiteler (belirli bir molekül ağırlığı üstünde) ve nükleik asitler de bulunabilir. Bu maddelere genellikle immünojen, yani bir bağışıklık tepkisi uyandırabilen maddeler denir.

  Antijenlerin doğal olanları, molekül birleştirilmesiyle elde edilmiş yapay olanlar ve aminoasit polimerlerinden ibaret sentetik olanları vardır. Bu sonuncu molekül tipi, özellikle poli-lisin, laboratuar deney hayvanların bağışıklık sistemini harekete geçirmek amacıyla çok kullanılmıştır. Söz konusu bu deneyler, mesela bağışıklık tepkisini yöneten bir grup genin (ir genleri) doku bağdaşmasını sağlayıcı karmaşık niteliklerini hareket noktası olarak alır.

  Bir başka yaklaşım ise, antijenleri, hem kendinin nhem alıcının kaynağına bakarak tanımlamaya çalışır. Alıcıdan başka bir türden elde edilen antijen “ksenoantijen” yani yabancı antijen olarak tanımlanır, buna karşılık bir özantijen alıcısı ve vericisi aynı kişi olan antijendir (öz bağışık hastalıklarında söz konusu olan durum); nihayet alıcı ve verici aynı tür ve aynı soydansa (tek yumurta ikizlerini o zaman bir izoantijen söz konusudur denir.


  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Antijen Nedir Antijen Forum Tarih
Antijen Nedir Antijen Ne Demektir Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 10 Ağustos 2013
Girişimcilik Nedir? Kime Denir? Meslekler Rehberi 7 Mayıs 2017
Dış döllenme ve Iç döllenme nedir Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 19 Mart 2017
Mazbata nedir mazbata nereden alınır kısaca Konu Dışı Başlıklar 18 Şubat 2017
Tezkere nedir ne demektir kısaca FrmArtuklu TatLı SöZLük 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş