Antibiyotik üreten bakteriler nelerdir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 1 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Antibiyotik üreten bakteriler nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  antibiyotik üreten bakteriler kaça ayrılır.nelerdir.detaylı anlatımı

  Penisilinin pratikte kullanılmaya başlandığı 1941 den bir sene sonra, dirençlilik bildirimleri gelmeye başladı. Antibiyotik 1942 yılında Walksman tarafından şu şekilde tanımlanıyordu: 'Mikroorganizmalar tarafından üretildiği halde, diğer mikroorganizmaları öldüren veya gelişimini engelleyen maddelere antibiyotiktir'. Oysa aynı yıl, 'Stapylococcus aureus' adlı penisilin, kimi uygulamalar da sonuç vermiyor, hastalar direniyordu. Direnç, beş yıl sonra 1946'da İngiltere'de artık istatistiksel bir veri olarak kabul ediliyordu; ' yüz hastadan on dördünde etkisiz''. Barber-Whitehead adlı doktorlar iki sene sonra 1948 de, bu sayıyı %53 olarak ölçünce, antibiyotik direnci artık çözülmesi öncelikli bir sorundu. Herhangi bir ilacın durduramayacağı bakteriyel bir hastalık düşünün. "Diyelim ki İlaçlar etkisiz kalıyor; çünkü birçok enfeksiyon hastalığının sorumlusu bakteriler güçlü antibiyotik ordumuzdan korunmayı öğrendi." Mikropları hiçbir antibiyotiğin yok edemediği bu ürkütücü senaryo bir gün gerçek olabilir. Antibiyotiğin uygun olmayan biçimde kullanımı, bakterinin yok olmamak ve güçlenmek için direnç geliştirmesine yol açıyor. Direnç geliştirmiş ve güçlenmiş bakteriyi daha sonra aynı antibiyotikle yok etme girişimi başarısızlıkla sonuçlanacak bir girişime dönüşüyor. Son yıllarda tüm dünyada bakterilerin antibiyotiklere karşı gösterdiği direnç, tedavide sorun yaratmaya başladı. Tüberküloz, gonore, pnömoni ve menenjit gibi giderek artan sayıda enfeksiyonda, daha önce bu hastalıklarla Mücadelede yaygın olarak kullanılan antibiyotiklere karşı dirençli bakteriler çoktan gelişti.

  Bazı Hastalar arasındaki yakın temas nedeniyle hastanelerde sık olarak görülen direnç sorunu; özellikle bilinçsiz ve yaygın antibiyotik kullanımı yüzünden artık bütün dünyada bir sorun olarak kabul görüyor. Sadece bu amaçla kurulan enstitüler, antibiyotik uzmanı araştırmacılar, bu sorunu çözümlemeye ve özellikle hastane benzeri ortamlarda antibiyotik direncini denetim altına almaya çalışıyor.

  Antibiyotik direncini mikroorganizmalar çok çeşitli şekilde geliştirebilir. Bakteriler, antibiyotiğin saldırısına karşı koyabilmek için hücre yapılarını değiştirebilir; Duvarlarını antibiyotiğin geçemeyeceği şekle değiştirerek, antibiyotiği parçalayacak enzimler üreterek, antibiyotiğin etki ettiği kısmını değiştirerek ilacın etkisini kırar. Bir bakteri ilaca karşı direnç kazandıktan sonra, o ilaç artık hastalığın tedavisinde etkili olamaz. Kimi direnç yetenekleri diğer bakterilere de geçebilir. Bu, antibiyotiklerle tedavi edilemeyen hastalık sayısının giderek artması anl***** gelir. Enfeksiyona yol açan mikroorganizmaların yeni çevrelere uyum sağlaması, mikroplara vücudun gösterdiği direnci görece etkisiz bırakır. Aynı hastalık çok fazla kişiyi etkileyebilir, dünya çapına çok kısa sürede yayılıp, toplu ve çabucak ölümlere yol açabilir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 18 Nisan 2015

Yükleniyor...
Benzer Konular - Antibiyotik üreten bakteriler Forum Tarih
Uzun süreli Antibiyotik Kullanımı Neden B ve K Vitaminleri Eksikliğine Sebep Oluyor Genel Sağlık 5 Ocak 2014
Antibiyotik Hangi Mikropların Tedavisinde Kullanılır ? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 4 Nisan 2013
Nezlede Antibiyotik Kullanımı Doğru mudur? Genel Sağlık 20 Aralık 2011
Hamileler Antibiyotik Kullanabilirmi Gebelik ve Annelik 23 Mayıs 2011
Antibiyotik ne zaman bulundu - Antibiyotiği bulan kimdir Konu Dışı Başlıklar 17 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş