Antep Fıstığının Faydaları

'Şifalı Bitkiler' forumunda Dine tarafından 15 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Antep Fıstığının Faydaları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Antep Fıstığının Faydaları


  [​IMG]


  Bedensel zihinsel ve cinsel gücü arttırdığı böbrek ve safra kesesi ağrılarını hafiflettiği öksürük söktürdüğü ve vücudun gelişimende katkısı oladuğu bilinenAntep fıstığının faydalar saymakla bitmiyor. 2008 yılında Gaziantep’te yapılan bilimsel bir araştırmada Antep fıstığı'nın damar tıkanıklığını önlediği kolesterolü düşürdüğü belirlenmişti.

  Geçen günlerde de ABD’nin Teksas Kadın Üniversitesi de Antep fıstığı ile ilgili bir araştırma daha yapmış. Bu araştırma şu şekilde gerçekleşmiş:

  Araştırma için gönüllü olan katılımcılar iki gruba ayrılmış. İlk grupta bulunan deneklere normal beslenme rutinlerinin yanında dört hafta boyunca 68 gram Antep fıstığı yedirilmiş. Dört haftanın ardından Antep fıstığı tüketen grup ve tüketmeyen kontrol grubu üzerinde çeşitli ölçümler yapılmış ve katılan deneklere yapılan ölçümler sonucunda her gün Antep fıstığı yiyenlerin vücudunda bulunan “gamma-tocopherol” adlı maddenin daha fazla olduğu görülmüş. E vitamininin bir türevi olan “gamma-tocopherol” antioksidan işlevi görüyor. Bu madde “serbest radikaller” adı verilen moleküllerin hücrelere vereceği zararın önüne geçiyormuş. Böylece kanser daha gelişmeden engellenmiş oluyormuş.

  Böylece benim çok sevdiğim ve yediğim Türkiye'de de çok sevilen ye yenilen bir kuruyemiş türü olan Antep fıstığının bilinen faydalarınının yanına bir çok kanser türünü önlediği yani antioksidan etkisinin olduğu da eklenmiş oldu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Antep Fıstığının Faydaları Forum Tarih
Antep fıstığı mucizesi ! Antep fıstığının Yararları Genel Sağlık 10 Ekim 2008
2017 Gaziantep nüfusu Gaziantep Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Gaziantep nüfusu kaçtır? Gaziantep Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Gaziantep Nüfusu Gaziantep Tanıtımı 30 Ocak 2014
Antep Maraş ve Urfa İllerimiz Ünvanlarını Nasıl Almıştır Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 1 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş