Antep Fıstığı Spekülatörlerine Göz Açtırılmayacak

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda KaRDeLeN tarafından 15 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Antep Fıstığı Spekülatörlerine Göz Açtırılmayacak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Antep fıstığında son günlerde iç piyasa fiyatlarındaki aşırı ve spekülatif artış, ilgili bakanlıklar ve denetim kurumlarını harekete geçirdi.

  Piyasaya arzın artması için spekülatörlere özel denetimin yanı sıra ithalat yasağı ve fonun kaldırılması gündemde.

  Antep fıstığında rekoltenin 2009 yılında düşük olmasını, çiftçinin elinde ürün bulunmamasını ve ithalat yasağını fırsat bilerek stok yapan ve suni fiyat artışına neden olan spekülatörlere karşı harekete geçiliyor.

  Piyasadaki fiyat artışının önüne geçilebilmesi için Antep fıstığı spekülatörlerine karşı özel denetimlerin yapılması yanında, ithalat yasağının kaldırılması gibi tedbirler gündeme gelirken, konu ile ilgili olarak Gaziantep Ticaret Odası (GTO), Gaziantep Sanayi Odası (GSO), Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) ve Antep fıstığı Tanıtım Derneği başkanları gelişmelerle ilgili olara ortak basın açıklaması yaptı.

  GTO Başkanı Mehmet Aslan, GSO Başkanı Nejat Koçer, GTB Başkanı Ömer Çelik ve Antep fıstığı Tanıtım Derneği Başkanı Zeki Yağcı, yaptıkları ortak basın açıklamasında, devletin ilgili kurumlarının Antep fıstığı piyasasında fiyat yükselmesine neden olan spekülatörlere karşı özel denetim başlatacağını, ayrıca fıstık ithalatındaki yasağın kaldırılması için çalışma yürütüldüğünü kaydetti.

  Özellikle İran ve Suriye gibi komşu ülkelerden fıstık ithalatının yasak olmasını fırsat bilen spekülatörlerin önünü kesmek için denetimlerin artırılacağının altı çizilen açıklamada, "Geçtiğimiz hafta Ankara'da ilgili kurum ve bakanlıkların temsilcilerini katılımı ile bu konuda bir toplantı yapıldı. Toplantıda, Antep fıstığı piyasasında yaşanan sıkıntının giderilmesi amacıyla çeşitli tedbirler gündeme getirildi. Toplantı sonunda, tedbir olarak ilk aşamada spekülatörlerin özel denetime tabii tutulması ayrıca fıstık ithalatındaki yasağın ve fonun kaldırılması konusunda çalışma başlatılması yönünde fikir birliğine varıldı." denildi.

  Antep fıstığı fiyatlarındaki aşırı ve spekülatif yükselmenin baklava, dondurma, helva ve çikolata imalatında yaygın olarak kullanımını olumsuz yönde etkileyeceğine dikkat çeken başkanlar, açıklamada şu ifadelere yer verdi;

  "Bu konuda süratli ve ciddi tedbirler alınmaz ise Antep fıstığı pazar payımız önümüzdeki dönemde ciddi bir kayba uğrayacaktır. Piyasaya arzın engellenmemesi ve fiyatların makul seviyeye getirilmesi bu ürünün geleceği açısından hayati önem taşımaktadır."

  (CİHAN)
   

Bu Sayfayı Paylaş