Antarktika'da gömülü dağ bulundu

'Bilim & Teknoloji' forumunda Siraç tarafından 25 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Antarktika'da gömülü dağ bulundu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Antarktika'da gömülü dağ bulundu

  [​IMG]

  Antarkitak buzlarının içine gömülü bir dağ bulundu. Buzlar eridikçe ortaya çıkan dağın Alp dağları boyutunda olduğu tahmin ediliyor.

  Uzmanlar radar ve sensör kullanarak, 50 yıl önce Rus bilim adamları tarafından Doğu Antarktika'nın merkezindeki buz tabakasında tespit edilen Gamburtsev buzulaltı dağının detaylı bir haritasını çizdiler ve buzların altında gömülü bir dağ olduğunu keşfettiler.

  Araştırmacılardan Fausto Ferracioli, elde ettikleri verilerde sürpriz olanın dağın Alpler ile aynı ölçüde olması değil neredeyse yüksek tepeleri ve vadileriyle Alpler'e aşırı benzemesi olduğunu ifade etti.

  Ferraccioli hazırladıkları haritanın buzların küresel ısınmaya nasıl bir tepki vereceğini ve buz tabakalarının nasıl hareket edeceğini anlamamızı sağlayacak yeni bir kitabın ilk sayfası olarak değerlendirilebileceğini kaydetti.

  Antarktika, Amerika Birleşik Devletleri'nden daha büyük ve yaklaşık 35 milyon yıllık buzdan oluşan bir alana sahip. Antarktika'nın tamamen erimesi demek, dünya denizlerinin seviyesinin yaklaşık 57 metre yükselmesi anlamına geliyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Antarktika'da gömülü dağ Forum Tarih
Antarktika'daki Lemaire Kanalı Dünya Ülkeleri - Resimleri 12 Eylül 2009
Gömülü Köyü Viranşehir Şanlıurfa G.Anadolu Bölgesi 6 Mart 2010
Photoshopta Gömülü Yazı Yapma Photoshop Dersleri 15 Eylül 2009
Photoshop da Gömülü Yazı Yazmak Photoshop Dersleri 6 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş