Antalyanın Tarihi ve Turistik Yerleri Termessos Antik Kenti Hakkında Bilgi

'Akdeniz Bölgesi' forumunda Mavi_inci tarafından 9 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Antalyanın Tarihi ve Turistik Yerleri Termessos Antik Kenti Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Antalyanın Tarihi ve Turistik Yerleri Termessos Antik Kenti Hakkında Bilgi

  Termessos Antik Kenti, Antalya'nın 30 kilometre kuzeybatısında yer alır. Denizden ortalama yüksekliği 200 metre olan Antalya Dağları çevresindeki travertenlerden 1.665 metre yükseklikte, Güllük Dağı'nın tepesinde doğal bir platform üzerine kurulmuştur. Termessos'un, huzur veren ve el değmemiş görünümüyle diğer antik kentlerden daha farklı ve etkileyici bir havası vardır. Doğal ve tarihi zenginliklerinden ötürü, şehir adını taşıyan Milli Park kapsamına alınmıştır. Roma ve Grek kentlerinin aksine Termessos Anadolu'nun içlerinden gelen Solymnler, tarafından kurulmuştur.  [​IMG]  Yazıtlarda da kendilerini Pamphylia'nın yerli halklarından biri olan Solymnler olarak belirtmektedirler. Dilleri Pisidia'nın bir lehçesi olarak görünmektedir. İlk olarak Bellerophon öyküsünde İliada'da adı geçse de asıl Büyük İskender'in bölgeye gelişiyle tarih sahnesinde görülmektedir. İlk refah çağını Hellenistik dönemde, ikincisini ise Roma döneminde yaşamıştır. Termessos Halkı Roma senatosu tarafından Roma halkının dostu ve müttefiki olarak kabul edilmiş ve Termossos'lulara kendi yasalarını kendilerinin yazması hakkı da verilmiştir. Önemli kalıntılardan olan 4200 kişi kapasiteli tiyatro Hellenistik Çağ'da yapılmış, Roma döneminde onarım görmüştür.


  Batı tarafı açık, diğer tarafları sütunlu galerilerle çevrili Agora; 6 yükseklikteki platform üstünde oturan kahramanlık anıtı Hereon, Korint düzenli tapınak, Zeus Solymeus Tapmağı, Küçük ve Büyük Artemis Tapınakları, Gymnasium ve gözetleme kuleleri, ev kalıntıları diğer önemli kalıntılarıdır. Bunların dışında pek çok anıt ve 1200 ün üzerinde kaya mezarı bulunmaktadır. Ayrıca, Termessos Antik Kenti çeşitli yerlerde halen görülebilen birçok sarnıca sahiptir.


  Termossos'un önemli diğer özelliği de güney, batı ve kuzeyinde bulunan mezarlıklardır. En ilginç olanları kayaya oyulmuş mezarlar ile tapınak biçiminde inşa edilmiş ve lahit mezarlardır. Şehrin görülebilen bir diğer kalıntısı da sur duvarlarıdır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Antalyanın Tarihi Turistik Forum Tarih
Antalyanın Tarihi ve Turistik Yerleri - Antalya Kaleiçi Hakkında Bilgi Antalya Tanıtımı 9 Aralık 2010
Antalyanın Tarihi ve Turistik Yerleri Perge Hakkında Bilgi Akdeniz Bölgesi 9 Aralık 2010
Antalyanın Tarihi ve Turistik Yerleri Limyra Hakkında Bilgi Akdeniz Bölgesi 9 Aralık 2010
Antalyanın Tarihi Geçmişi ve Özellikleri Nelerdir Antalya Tanıtımı 16 Ekim 2011
Antalyanın Coğrafi Özellikleri Antalya Tanıtımı 12 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş