Antalyanın Tarihi ve Turistik Yerleri Limyra Hakkında Bilgi

'Akdeniz Bölgesi' forumunda Mavi_inci tarafından 9 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Antalyanın Tarihi ve Turistik Yerleri Limyra Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Antalyanın Tarihi ve Turistik Yerleri Limyra Hakkında Bilgi

  Limyra, Antalya'nın Finike ilçesinin 4 km. kuzeydoğusunda Toçak Dağı güney eteğindedir. M.Ö. 5. yüzyıldan beri varolduğu bilimektedir. Asıl faal dönemi M.Ö. 4. yüzyılın ilk yarısındadır. Lykia Birliği'ni kurmak isteyen Perikles'in Limyra'yı başkent olarak kullandığı bilinmektedir.


  [​IMG]

  Büyük İskender'in Pers hakimiyetine son vermesinin ardından sırasıyla Helen'in, Ptalemaioslar'ın, Lysimakhos'un, Suriye Krallığının yönetimine geçmiştir. Daha sonra Seloukosların ve Rodos'un hakimiyetinden sonra Roma egemenliğine giren Limyra M.Ö. 2. yüzyılda Lykia Birliği döneminde Birlik tipi sikkeler bastırmıştır. M.Ö. 1. yüzyılda ve M.S. 2. yüzyılda Roma döneminde en parlak zamanını yaşamıştır. M.S. 141 yılındaki depremde büyük zarar görmüştür. Bizans döneminde piskoposluk merkezi olan Limyra özellikle 8. ve 9. yüzyıllardaki Arap akınları yüzünden önemini kaybederek terkedilmeye başlanmıştır.
  Lymra kalıntıları üç kısımda incelenebilir.

  * İlk gezilecek yer Prof. Dr. Brochhard tarafından kazılarak restore edilen akropol ve güneyindeki heroondur. Akropol bir iç kale ve aşağı kaleden oluşmaktadır. Aşağı kalede sur, sarnıçlar ve Bizans Kalesi dışındaki en önemli yapı M.Ö. 4. yüzyıla ait Perikles adına inşa edilmiş karyetitli mezar anıtıdır.
  * İkinci kısım kalıntıları dağın eteğindeki ve ovadaki yapı kalıntıları oluşturur. Bu alanlarda Tiyatro, Roma ve Bizans dönemi suru, Augustus'un manevi oğlu Gaius Caesar'a ait M.S. 1. yüzyılda yapılmış Kenotaph Bizans Kilisesi bulunmaktadır.
  * Üçüncü kısımı rekropol alanları oluşturmaktadır. Lykia şehirleri içinde mezarları en çok olan şehirlerden biridir. Limyra yakınında sözü edilmesi gereken bir başka kalıntı Kumluca yönündeki Roma köprüsüdür.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Antalyanın Tarihi Turistik Forum Tarih
Antalyanın Tarihi ve Turistik Yerleri - Antalya Kaleiçi Hakkında Bilgi Antalya Tanıtımı 9 Aralık 2010
Antalyanın Tarihi ve Turistik Yerleri Perge Hakkında Bilgi Akdeniz Bölgesi 9 Aralık 2010
Antalyanın Tarihi ve Turistik Yerleri Termessos Antik Kenti Hakkında Bilgi Akdeniz Bölgesi 9 Aralık 2010
Antalyanın Tarihi Geçmişi ve Özellikleri Nelerdir Antalya Tanıtımı 16 Ekim 2011
Antalyanın Coğrafi Özellikleri Antalya Tanıtımı 12 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş