Antalyanın Tarihi ve Turistik Yerleri - Antalya Kaleiçi Hakkında Bilgi

'Antalya Tanıtımı' forumunda Mavi_inci tarafından 9 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Antalyanın Tarihi ve Turistik Yerleri - Antalya Kaleiçi Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Antalyanın Tarihi ve Turistik Yerleri Antalya Kaleiçi Hakkında Bilgi

  Surlardan günümüze şehrin içindeki birkaç burç ile Hadrian Kapısı ve yanındaki kuleler, limana bakan büyük kule ve liman surlarının bazı parçaları kalabilmiştir. İki surdan biri yat limanını, diğeri şehri at nalı gibi kuşatır. Kale Kapısı Meydanı'nda ayakta kalan kulelerden birisi saat kulesi olarak kullanılmaktadır. Surların kente girişi sağlayan dört kapısı vardır. Kaleiçi bugün Antalya'nın "Tarihi Çekirdek Kenti" olan ve "Kaleiçi" adıyla tanınan semti büyük bir kısmı yıkılmış ve yok olmuş iki surla çevrilidir. İç sur, yarım daire şeklinde yat limanını kuşatır. Restorasyon çalışmaları sonucunda Kaleiçi, pansiyonları, barları, çarşısı ile turizm merkezi haline gelmiştir. Liman ise yat limanı olarak düzenlenmiştir. Keleiçi restorasyon çalışmalarından dolayı Turizm Bakanlığı'nı 28 Nisan 1984 de FİJET tarafından Altın Elma (Turizm Oskarı) ödülü verilmiştir.

  [​IMG]

  Hadrianus Kapısı


  Zamanımıza kadar yanlarındaki iki kule ile sağlam kalan tek kapı Üçkapılar veya diğer adı ile Hadrianus Kapısı olup, Pamphylia'nın en güzel kapısıdır. M.S. 130 yılında imparator Hadrianus'un Antalya'ya gelişi onuruna yapılan kapı, sütunları hariç, tamamen beyaz mermerden yapılmıştır. Oyma ve kabartmaları olağanüstüdür.

  Eski Antalya Evleri

  Yazların çok sıcak ve kışların ılık geçtiği Antalya'da evlerin yapımında soğuktan çok, güneşi önlemeye ve serinlik sağlamaya önem verilmiştir. Gölgeli taşlıklar ve avlular hava akımını kolaylaştıran özelliklerdir. Depo ve hol görevi yapan girişi ile üç kat üzerine kurulmuştur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Antalyanın Tarihi Turistik Forum Tarih
Antalyanın Tarihi ve Turistik Yerleri Perge Hakkında Bilgi Akdeniz Bölgesi 9 Aralık 2010
Antalyanın Tarihi ve Turistik Yerleri Termessos Antik Kenti Hakkında Bilgi Akdeniz Bölgesi 9 Aralık 2010
Antalyanın Tarihi ve Turistik Yerleri Limyra Hakkında Bilgi Akdeniz Bölgesi 9 Aralık 2010
Antalyanın Tarihi Geçmişi ve Özellikleri Nelerdir Antalya Tanıtımı 16 Ekim 2011
Antalyanın Coğrafi Özellikleri Antalya Tanıtımı 12 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş