Antalya otele doydu, gözler Anadolu'ya çevrildi

'Türkiye Tatil Yerleri Hoteller' forumunda Mavi_Sema tarafından 21 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Antalya otele doydu, gözler Anadolu'ya çevrildi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Antalya otele doydu, gözler Anadolu'ya çevrildi

  Yapılan bir araştırmaya göre, Türk turizminin başkenti Antalya otele doydu, yatırımlar Anadolu ve İstanbul'a çevrildi.


  [​IMG]


  Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliğinin (AKTOB) Ekin Grubu Araştırma Birimine yaptırdığı araştırmaya göre, Türkiye'nin otel yatırımı haritası değişiyor.
  Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamaya göre, araştırma biriminin, Hazine Müsteşarlığı verileri üzerinden 2009 yılı sonrası için alınmış turizm yatırım teşvik belgelerini inceleyerek gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçları, önümüzdeki dönemde hizmete girecek konaklama tesislerinin yarısından fazlasının, Anadolu'nun iç bölgelerindeki illerde olduğunu gösterdi.
  Bu eğilimin ardında, Anadolu illerindeki gelişen iş hacmi, hizmete giren havaalanları ile havayolu şirketlerinin artan seferlerinin etkili olduğu ifade edildi.
  Yatırım teşvik belgesine bağlanmış olan 115 projenin illere göre dağılımına bakıldığında, projelerin 60'tan fazlası, Trabzon, Denizli, Çanakkale, Şanlıurfa, Mardin, Gaziantep, Samsun, Yozgat, Çorum ve Sivas gibi illerde gerçekleştirilecek.
  2009-2012 döneminde hizmete girecek konaklama tesisi projelerinden 36'sı İstanbul'da iken, konaklama tesisi yatırımlarında en çok tercih edilen Antalya'da 17 otel projesi bulunuyor.
  Araştırmada, Adana, Bursa ve Eskişehir, kısa vadede konaklama tesisi yatırımına gereksinim olan iller olurken, Çanakkale, Erzincan ve Nevşehir'de bu gereksinimin orta vadeli, Muğla ve Isparta'nın potansiyellerinin değerlendirmeye açık olduğu belirtildi. Konya, Edirne ve Samsun'da “acil olarak” otel yatırımı yapılması gerektiği kaydedildi.
  Açıklamada görüşlerine yer verilen AKTOB Başkanı Sururi Çorabatır, bu durumu olumlu bir gelişme olarak gördüklerini belirterek, Antalya'da yeni otel yatırımına değil, mevcut tesislerde verimliliği artırmaya ihtiyaç olduğunu ifade etti.
  Çorabatır, “Antalya'da zaten otel yatırımı için yer neredeyse kalmadı. Bugünkü durumda yeni yatırımlar yapmak üzere Antalya dışında bir yerin tercih edilmesi yatırımcı ve işletmeciler için daha karlı olabilir” değerlendirmesinde bulundu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Antalya otele doydu Forum Tarih
2017 Antalya nüfusu Antalya Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Antalya nüfusu kaçtır? Antalya Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Antalya Nüfusu Antalya Tanıtımı 30 Ocak 2014
Antalya'da Hangi Madenler Çıkartılır Antalya Tanıtımı 10 Ağustos 2013
2013 Antalya Nüfusu Kaçtır? Antalya Tanıtımı 29 Ocak 2013

Bu Sayfayı Paylaş