Antalya - Kepez - Çağlayan Lisesi

'Liselerimiz' forumunda DeMSaL tarafından 11 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Antalya - Kepez - Çağlayan Lisesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Antalya - Kepez - Çağlayan Lisesi


  Antalya ilimizde 1969 yılına kadar düz lise olarak yalnızca Antalya Lisesi vardı. Ülkemizin nüfus artışıyla ve turizm kenti olan ilimizin iç göçten çok etkilenmesi nedeniyle ikinci bir düz liseye ihtiyaç olduğunu gören yetkililer okulumuzun planlanmasını yapıp projesini hazırlattılar.
  Antalya ‘ mızın kuzey doğusundan doğup eşsiz çağlayanlar yaparak denize dökülen akarsular, okulumuzun yakınlarından da geçtiği için yeni yapılacak bu liseye “ ÇAĞLAYAN LİSESİ “ adı verildi.

  Antalya ‘ nın kuzey tarafında yalnızca Dokuma Fabrikası bulunuyordu. Okulumuzun kurulduğu bölümde yerleşim alanı olmadığı gibi taşlık, çalılık tarlalarda yürümek bile zordu. Bugünkü konumumuza bakınca yetkililerin ne kadar isabetli karar verdiğini anlayabiliyoruz.
  1969 yılı Eylül ayında 21 derslikli Tip Projesiyle eğitim ve öğretime açılmıştır. İlk yıllarda öğrenci ve öğretmenlerimiz şehir merkezine dolmuşlarla gidip gelmişlerdir. Çağlayan Lisesi ‘ nin eğitim – öğretim kapasitesi ve başarıları yıllar geçtikçe yükselmiştir.
  1985 yılından itibaren okulumuzun fiziksel kapasitesi ihtiyaca cevap veremez hale gelmiş, öğrenci sayımız ilin gelişmesine paralel olarak hızla artmıştır. Okulumuz ilk yapılışta 13 dönümlük bir araziye oturduğundan yer sorunumuz yoktu. 1990 yılında yetkililerimizin programa aldırması sonucu yeni binamız ek bina olarak projelendirilip ihalesi yapıldı ve 1991–1992 eğitim – öğretim yılına yetiştirildi. 5 kat, 35 derslik, salonu, kütüphanesi, Fen Bilimleri ve Biyoloji Laboratuarları, yeterli sayıda idare odaları ve öğretmen odaları ile ihtiyaca cevap verir hale gelmiştir.
  Övünçle söyleyebiliriz ki Çağlayan Lisesi bugün 56 dersliği ile fiziksel kapasite bakımından, 3000 civarında öğrencisi ile öğrenci mevcudu bakımından ve 140 civarında personel ile çalışanı bakımından Antalya ilinin en büyük lisesi durumundadır.
  2000 – 2001 Eğitim – Öğretim yılından itibaren okulumuzda Yabancı Dil Ağırlıklı Lise bölümü de açılarak yerini almıştır.
  Çağlayan Lisesi ‘ nin 2007 – 2008 öğretim yılı sonunda her iki okul türünden verdiği toplam mezun sayısı 17.200 e ulaşmıştır.Mezunlarımızın büyük çoğunluğu bugün doktor, mühendis, avukat, öğretmen gibi nice mesleklerde ülkemizin kalkınmasına katkısını sürdürmektedir.
  Türkiye Cumhuriyeti sonsuzluğa değin yaşayacak, Çağlayan Lisesi de idareci, öğretmen ve öğrencisi ile Atatürk ‘ ün çizdiği aydınlık yolda başarılarını artırarak ülkesine katkılarını sürdürecektir.
  “ ÇAĞLAYANLI OLMAK BİR AYRICALIKTIR....”  ANTALYA ÇAĞLAYAN LİSESİ İLETİŞİM BİLGİLERİ
  ADRES: ÖZGÜRLÜK MAH.2655.SOKAK KEPEZ/ANTALYA
  TELEFON: 0 242 345 53 55
  FAX: 0 242 334 72 72Antalya - Kepez - Çağlayan Lisesi
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Antalya Kepez Çağlayan Forum Tarih
Sagırın Kepez İlköğretim Okulu Manavgat Antalya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 10 Eylül 2010
Antalya - Kepez - Nevzat Saygan-Levent Saygan Anadolu Lisesi Liselerimiz 12 Haziran 2010
Antalya - Kepez - Atatürk Anadolu Lisesi Liselerimiz 12 Haziran 2010
Antalya - Kepez - Antalya Tic.ve Sanayi Odası Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Liselerimiz 12 Haziran 2010
Antalya - Kepez - Metin Çiviler Lisesi Liselerimiz 12 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş