Antalya Hadrianus Kapısı

'Akdeniz Bölgesi' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 27 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Antalya Hadrianus Kapısı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Antalya Hadrianus Kapısı
  [​IMG]


  Surların çeşitli kapıları bulunuyordu. Şehrin doğusundaki hadrian Kapısı, bunların en büyüğüdür. “Mermer Kapı” ismi ile de tanınan bu kapı üzerindeki Latince kitabesinde; şehri MS.130 yılında ziyaret eden Roma İmparatorlarından Hadrianus için yapıldığı ve Ona ithaf edildiğinden bahsetmektedir.

  Antalyada’ki tarihi yapılardan en iyi korunmuşlarından birisidir. Zamanla şehir surları kapının dış kısmını kapatmış ve kapı uzun yıllar kullanılmamıştır. Sur kalıntılarının yıkılması ile kapı ortaya çıkarılmıştır. Pamfilya’nın en güzel kapısı olarak kabul edilmektedir. Üst kısımları kubbe şeklinde üç gözü vardır. Sütunları dışında, tamamen beyaz mermerden yapılmıştır. Oyma ve kabartma süslemeleri çok güzeldir.

  Kapının orijinali iki katlıdır. İç ve dış yüzlerinde kalın payeler, payelerin önünde kaideler üzerinde Korint başlıklı sütunlar bulunuyordu. İmparator ve ailesinin heykellerinin yer aldığı ikinci bir katının olduğu sanılmakta, ancak bunun hakkında yeterli bilgi bulunmamaktadır.

  Kapının iki tarafında, kapı ile aynı zamanda yapılmadığı bilinen iki kule vardır. Bunlardan güneydeki Julia Sancta kulesi olarak bilinir ve bir Hadrianus devri eseridir. Süslemesiz blok taşlardan yapılmıştır. Kuzeydekinin ise alt kısımları antik çağa ait olup üst kısmı Selçuklular zamanından kalmadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Antalya Hadrianus Kapısı Forum Tarih
AntaLya Hadrianus Kapısı, AntaLya Hadrianus Kapısı Bilgiler, AntaLya Hadrianus Kapısı Resimleri Akdeniz Bölgesi 8 Kasım 2008
Hadrianus Hoteli Bilgileri ve Resimleri Antalya Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 8 Temmuz 2010
2017 Antalya nüfusu Antalya Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Antalya nüfusu kaçtır? Antalya Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Antalya Nüfusu Antalya Tanıtımı 30 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş