Antalya Atatürk Evi Müzesi Bilgileri ve Resimleri

'Antalya Tanıtımı' forumunda SeLeN tarafından 28 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Antalya Atatürk Evi Müzesi Bilgileri ve Resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  antalya atatürk müzesi - atatürk evi - atatürk müzesi antalya - antalya atatürk köşkü - atatürkün evi antalya  Antalya-Atatürk Evi Müzesi  1930 yılı Mart ayının başlarında İzmir’de bulunan Atatürk, havaların soğuk gitmesi üzerine, Antalya’nın ılık ikliminde bir hafta dinlenmeyi düşündü.

  [​IMG]

  5 Mart 1930 günü, karayolu ile İzmir’den Antalya’ya hareket etti. Isparta, Burdur derken, 6 Mart 1930 günü öğleden sonra Antalya’ya geldi.  Antalya halkının kendisine armağan ettiği köşkte 12 Mart 1930 sabahına kadar tam bir hafta kalan Atatürk, bu süre içinde geziler yaptı. Müzeleri, eski eserleri gezdi. Narenciye bahçelerinde üreticilerle görüştü. Dinlendi. 12 Mart 1930 sabahı saat 10:00’da arkadaşlarıyla birlikte Ankara’ya döndü.  Atatürk, Antalya’ya 10 Şubat 1931 günü öğleye doğru tekrar gelmişse de o gün Antalya’da kalmamış, İzmir’den beri kıyıları tarayarak gelen Ege Vapuru ile Silifke’ye geçmişti.


  [​IMG]

  Atatürk’ün, Antalya’ya üçüncü ve son gelişi, 1935 yılı Şubat ayına rastlar. Atatürk 16 Şubat 1935’te Ege Vapuru ile İzmir’den hareket etmiş, 18 Şubat 1935 Pazartesi günü saat 13:30’da Antalya iskelesine çıkmıştı. Yanında kız kardeşi Makbule Atadan, Nebile Hanım, Prof. Afet İnan, Fahrettin Altay, Nuri Conker, Cevat Abbas Gürer, yaverler ve başkaları vardır. İskeleden faytonlarla doğruca köşküne gelen Atatürk, burada akşama kadar dinlendi. Akşam Erenkuş’a oradan tekrar köşke geldiler. Geceyi köşkte geçiren Atatürk, ertesi günü gece saat 22:30’da Ege Vapuru ile Taşucuna hareket etti.  Atatürk Köşkü’nün özellikleri ve müzeye dönüştürülmesi  Antalyalıların Atatürk’e hediye ettikleri Atatürk Köşkü, iki katlı, üzeri kiremit çatı, taş bir yapıdır. Girişinde uzun bir hol, holün sağında bir salon, bir oda, banyo ve mutfak, solonda da iki oda ve üst kata çıkan merdiveni vardır. Üst katta ise, holden ayrı olarak birisi balkonlu olmak üzere yedi odası vardır. Atatürk, merdivenin karşısındaki odada yatmıştır.  Anıtkabir komutanlığından getirilen Atatürk’ün şahsi eşyalarının sergilendiği “Müze Odası” Müze’nin en önemli bölümlerindendir.  Atatürk’ün ölümünden sonra, Antalya Atatürk Köşkü, Özel İdareye geçmiş, 1939’da Akşam Kız Sanat Okulu ve Kız Enstitüsü binası olara kullanılmıştır. 1952 yılında Tarım Bakanlığı’na devredilen Köşk, son yıllara kadar Teknik Ziraat Müdürlüğü’nün büroları olarak kullanılmış, daha sonra Atatürk Müzesi yapılmak üzere 1984 yılında Kültür Bakanlığına tahsis edilmiştir. 1986 yılından beri de Atatürk Evi ve Müzesi olarak hizmet vermektedir.  Atatürk’ün Antalya’yı ziyaretleri Antalyalılar için çok büyük önem taşıması nedeniyle her yıl 6 Mart’ta onun anısına törenler yapılmaktadır.  Adres: Antalya Atatürk Evi ve Müzesi, Işıklar Caddesi, ANTALYA  Ziyaret Saatleri:

  Nisan- Ekim 09.00-19.30

  Kasım-Mart 08.30-17.30

  Müze Pazartesi günleri kapalıdır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Antalya Atatürk Müzesi Forum Tarih
Atatürk'ün Antalya'ya Gelişi Atatürk Hakkında Herşey 11 Mayıs 2011
Yurtpınar Atatürk İlköğretim Okulu Merkez Antalya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 8 Kasım 2010
Başöğretmen Atatürk İlköğretim Okulu Merkez Antalya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Eylül 2010
Atatürk İlköğretim Okulu Merkez Antalya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Eylül 2010
Atatürk İlköğretim Okulu Manavgat Antalya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 1 Eylül 2010

Bu Sayfayı Paylaş