Antalya Şelaleleri

'Akdeniz Bölgesi' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 26 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Antalya Şelaleleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Antalya Şelaleleri

  Antalya’nın doğal güzelliklerinin başında gelen şelaleler, Toroslar’ın güneyinden kaynaklanarak Antalya Ovasından geçerek Akdeniz’e dökülürler. Bunların başında Düden Suyu Kepez yakınlarında bi çağlayan oluşturur. Bu su Yedioklar denilen yerde kollara ayrılarak on üç çağlayan halinde Akdeniz’e dökülür. Bu şelalelerin başında; Yukarı Düden Şelalesi, Aşağı Düden Şelalesi, Kurşunlu Şelalesi ve Manavgat Şelalesi gelmektedir. Ayrıca Antalya ve çevresinde 20’den fazla şelale bulunmaktadır.


  Manavgat Şelalesi (Manavgat)

  [​IMG]

  Antalya’ya 80 km. uzaklıktaki Manavgat ilçesinin 3 km. kuzeyinde 4-5 m.lik bir falezden dökülmesi ile oluşan Manavgat Şelalesi oldukça geniş bir alanı kaplamaktadır.

  Batı Toroslar’ın Şeytan Dağı yamaçlarından kaynaklanan derelerin birleşmesi ile oluşan Manavgat Çayı 93 km. uzunluğundadır. Dağlık ve ormanlık alanlardan geçtikten sonra Manavgat ilçesine 6 km. uzaklıkta Manavgat Çağlayanının şelalesini oluşturur.

  Bu Çağlayanın doğal görünümü son yıllarda bozulmuştur. Çayın aşağı kesimlerinde yapılan ölçümlerine göre debisi 229 m3/ saniyeye ulaşır. Batı Toroslar’ın önemli mağaralarından olan ve içerisinde yer altı gölleri bulunan Düden Suyu Mağarasının suyu da Manavgat Çayı’na karışır.


  Kurşunlu Şelalesi
  [​IMG]

  Antalya-Mersin karayolunun 24 km.sinden sola dönülüp, 7 km. devam edildikten sonra çam ağaçlarının arasındaki Kurşunlu Şelalesi’ne ulaşılır. 2 km.lik bir kanyon içerisindeki Kurşunlu Şelalesi 18 m. yüksekliğinden Akdeniz’e dökülmektedir.

  Şelalenin bulunduğu alan 33 hektar genişliğinde olup, günümüzde piknik yeri olarak kullanılmaktadır. Ayrıca yedi küçük gölet, küçük şelalelerle birbirlerine bağlanmıştır.


  Düden Şelaleleri

  [​IMG]

  Düden Şelaleleri Yukarı Düden ve Aşağı Düden olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan İskender şelalesi de denilen Yukarı Düden şelalesi Antalya’nın merkezine 10 km. uzaklıktadır. Bu suyun kaynağı şelaleye 22 km. uzaklıktaki Kırkgöz Mevkiidir.

  Şelalenin döküldüğü yerin altında bir mağara bulunmaktadır. Şelale bu mağaranın üzerinden, 20 m. yükseklikten denize dökülür. Şelalenin döküldüğü yerin çevresi piknik alanı ve mesire yeridir.

  Aşağı Düden Şelalesi Antalya-Lara yolu üzerinde, Karpuzkaldıran Plajı yakınlarında, şehir merkezine 8 km. uzaklıktadır. Aşağı Düden Şelalesi, Düden Çayı’nın 40 m. yükseklikteki bir falezden Akdeniz’e dökülmesi ile oluşmaktadır. Bu şelalenin çevresinde de piknik alanı ve mesire yerleri bulunmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Antalya Şelaleleri Forum Tarih
Serik Antalya Uçan 1 Uçan 2 Şelaleleri Bilgileri ve Resimleri Antalya Tanıtımı 21 Temmuz 2010
2017 Antalya nüfusu Antalya Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Antalya nüfusu kaçtır? Antalya Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Antalya Nüfusu Antalya Tanıtımı 30 Ocak 2014
Antalya'da Hangi Madenler Çıkartılır Antalya Tanıtımı 10 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş