Anno 1503: The New World İnceleme

'Oyun Haberleri' forumunda UquR tarafından 26 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Anno 1503: The New World İnceleme konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Anno 1503: The New World İnceleme

  [​IMG]
  Herkeze yeniden merhabalar. Çok uzun zamandır Settlers gibi 2D basit grafikli oyunların yapılmamasından şikayetçiydim. Aynı Alman yapımı olan Settlers gibi başka bir oyun olan Anno 1503'un piyasaya sürülmesi sanki şikayetlerimin yanıtı gibiydi. Anno 1503 yad a Amerika'da çıkan versiyonundaki adı ile A.D. 1503, Anno serisinin ikinci oyunu. Sunflowers isimli yapımcı grup ilk oyunda (Anno 1602) iyi işler çıkarmış olmalı ki ilk oyunun aksine 2ci oyun Electronic Art yayıncılığında piyasaya sürülmüş.

  Oyunumuz ilk oyundan tam 99 sene önce geçiyor. Aynı ilk oyun gibi gerçek zamanlı coloni kurma oyunu. Ama bu kadar basit olduğunu düşünmeyin, çünkü kurduğunuz küçük ada şehirleri zamanla devasa metropollere bile dönüşebiliyor. Oyunun en beyendiğim yönü izleyecekleri yolları oyunculara bırakması; yani yağmacı korsanlara rüşvet verip onlardan koruma satın almak ya da kurdugunuz ordu ile köklerini kazımak size kalmış birşey. Tabi ki hep olduğu gibi tek dayanağınız ekonominiz yani para. Kurduğunuz adalarda başta odun toplayıp hayvan yetiştirirken, işleri ilertip ilerde yünü ve odunu dışardan satın alıp bunlar yerine daha yüksek teknoloji üretime geçiyorsunuz. Tabi bazen bunları küçük adalarda yapmak oldukça zor oluyor. Eğer paranız suyunu çektiyse gerçekten çok zor duruma düşüyorsunuz.

  Oyunda Campaing ve Custom modu altında iki çeşit oyun mevcut. Campaing modunda genç bir kaşif olarak başlayorsunuz belli bir hikaye akışıyla büyük bir şehir kurmaya çalışıyorsunuz. Custom modu ise oyunculara sınırsız değişiklikte haritalar ve oyun tarzları sunuyor. Tropikal yağmur ormanlarından, kutup iklimli adalara kadar birçok ada mevcut, tabi ki hepsinin çeşitli verimlilikleri var. Adalarda yaşayabilecek olanlar da unutulmamış; Afrikalılar, Moğollar, Eskimolar ve Aztekler oyundaki 9 kültürden sadece dördü. Her biriyle barış kurup ticaret yapmanız ya da adalarını istala edip ellerinden almanız mümkün, herşey size kalmış.

  Oyun her ne kadar 2 boyutlu olsa da grafiklere oldukça özen gösterilmiş. Birçok dönemi kapsayan 350'nin üzerinde bina tasarımı mevcut, yani şehriniz geliştikçe şehrinizdeki evlerde gelişen ve değişen teknolojiye göre şekil değiştiriyor. Oyunun şehir kurma ve ekonomi yanı çok başarılı diyebilirim, fakat savaş kısmı biraz karambol olmuş. Binaların güzel olmasına karşın askeri üniteler biraz basit.

  Seslere gelince, her ülkede satılan versiyonu için o ülkenin dilinde seslendirilmiş. Ben Almancasını ve İngilizce versiyonlarını denedim, ikisi de oldukça güzel seslendirilmiş. Müzikler ise klasik "2 boyutlu koloni kuruyorum" tarzı oyun müzikleri, yani bu tür oyunların müptelalarına oldukça çekici gelecektir.

  Oyunun multiplayer modu olmasa da sitede ve oyunda yapılan açıklamaya göre resmi sitesinde yayınlanacak bir patch ile eklenecekmiş. Sanırım oyunu biraz erken piyasaya sürmek pahasına oyuna multiplayer modu koymamışlar. Yanınlanacak patch internet ve yerel ağ'dan (LAN) başka oyuncularla oynanmasını sağlayacak. Patch halen yayınlanmış değil, umarım en kısa süre içinde yayınlanır.

  Sonuç olarak ortaya güçlü sistemler istemeden eğlenceli saatler vaad eden bir oyun çıkmış. Koloniler kurup kendi şehrinizi geliştirmek istiyorsanız, ya da eski koloni kurma oyunlarının özlemini çekiyorsanız bu oyun tam size göre. Tabi ki şehir kurma tarzı oyunlardan hoşlanmayanlar bu oyundan kesinlikle uzak durmalı. İyi oyunlar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Anno 1503 World Forum Tarih
Neil Hannon Kimdir - Neil Hannon Biyografisi Sanatçı Tanıtımları 27 Ağustos 2011
Shannon Elizabeth Kimdir - Shannon Elizabeth Biyografisi Sanatçı Tanıtımları 24 Ağustos 2011
Brannon Braga Kimdir - Brannon Braga Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 27 Şubat 2011
Hannover Üniversitesi Hakkında Bilgi Üniversiteler 10 Ekim 2010
Metin2 Cannot Find Inf Hatası ve çözümü Metin2 19 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş