Annelerin bilmesi gereken temizlik detayları

'Pratik Bilgiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 27 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Annelerin bilmesi gereken temizlik detayları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Annelerin bilmesi gereken temizlik detayları

  Anneler çocuklarının temizliğine özen gösterirler. Çamaşırlarını yüksek derecede kaynatır, ellerini sürekli yıkamalarını tembih ederler. Ama çocukların, bahçede toz toprak içinde oynamalarının aslında zararlı değil, yararlı olduğunu da unutmamaları gerekir.


  [​IMG]

  Çocuklar için oyun, kirlenmenin üç anlamını da taşıyan bir faaliyet. Kirliliğin geçici olması ve temizlenebilmesi iyimserlik, kirlenme olasılığına rağmen istediğini yapabilme özgürlük, üretirken kirlenmek ise yaratıcılık anlamlarına geliyor. Bu nedenle kirlenmediğimizde ya da kirlenmeyi önlediğimizde, hayatı kısıtlamış oluyoruz. Kirlenmemeye çalıştığımız ölçüde yaratıcılığımız azalıyor. Hiç kirlenmeden temiz kalmak, hareketsizlik ve hayata uzaklık bedeliyle bize geri dönüyor, hayattan zevk almayı engelliyor. Bu nedenle çocuklarımız da yaşamı kirlenerek öğrenir. Kirlenmek özgürlük, temizlik, sorumluluk; öğrenmek ise bu özgür süreçten elde edilen kazanımdır. Kirlenerek büyümek çocuklara özgüven kazandırır. Unilever Türkiye Deterjan Kategorisi Ürün Müdürü Çiğdem Yıldız, çocukları için hijyenik bir ortam yaratmaya çalışan annelere tavsiyelerde bulundu...

  * Çamaşırlarda hijyen gerekli mi?
  Çamaşırda hijyene etki eden temel unsurlar; yıkama sıcaklığı, kullanılan deterjan ve çamaşır suyu gibi katkı maddeleridir. Katı yüzeylerin zararlı mikroorganizmalardan arındırılması nispeten daha kolayken, özellikle çamaşırlarda hijyen sağlamak belirli zorluklar içeriyor. Yüksek ısılarda kaynatarak yıkamak ya da bazı kimyasallar kullanmak, hijyen sağlamakla birlikte çamaşırlara zarar veriyor. Hijyen önceliği olan çamaşırlar; aile bireyleri arasında ortak kullanılan ve enfeksiyon yayılmasını kolaylaştırabilen havlular, mutfak bezleri, çarşaflar, nevresimler ve iç çamaşırı, çorap gibi kişisel tekstil ürünleridir. Örneğin bir gün giyilmiş bir çorabın her gramında ortalama bir milyon, iç çamaşırında 100 bin, atlette 10 bin bakteri bulunuyor. Hijyenik temizlik sağlamak için, çamaşırların yıkanması sırasında bu mikroorganizmaların çamaşır üzerinden maksimum oranda uzaklaştırılması gerekir.

  * Çamaşırları nasıl yıkamak gerekiyor?
  Hijyen sağlamak için çamaşırları; yüksek ısıda yıkamak, özellikle iç çamaşırları için çamaşır suyu kullanmak ve yüksek ısılı ütü yapmak gerekir. Günümüzde deterjanlarla çamaşırların hijyenik temizliğini düşük ısılarda bile sağlamak mümkün. Bu sayede hem çamaşırlarımızı koruyabilir, hem de enerji kullanımını azaltabiliriz.

  * Çocukların giysileri kaç derecede yıkanmalı?
  Çocukların çamaşırları, özellikle iç çamaşırları ve çorapları çok önemlidir. Teknolojik araştırmalarla geliştirilen deterjanlar sayesinde hijyeni, düşük ısılarda bile sağlamak mümkün. Çamaşır suyu güçlü bir dezenfektan. Ancak çamaşır suyunun özellikle aktif olduğu esnada ortama uçucu kimyasalın karışması, dolayısı ile bebeklerin temizlik esnasında ortamda bulunmaması tavsiye ediliyor. Oyun odaları, haftada en az bir kez, eğer zemin uygunsa çamaşır suyu ile temizlenmeli. Bu esnada bebek odada bulundurulmamalı.

  * Çocuklar ellerini neyle ve günde kaç kez yıkamalı?
  Eve dışarıdan geldiklerinde, sofraya oturmadan önce ellerini sabunla yıkamaları öneriliyor. Tuvaletten çıkınca, yine sabunla yıkamaları, mümkünse kolonya veya alkol bazlı el dezenfektanları ile temizlemeleri uygun olur.

  * Toprakla oynamaları zararlı mı?
  Hayır, bahçede toz toprak içerisinde oyun oynamak; gerekli tedbirler alınırsa, oyundan sonra uygun temizlik yapılırsa, yararı zararı ile kıyaslanmayacak kadar fazla olan bir eylem. Evde enfeksiyon hastalıklarına mukavemeti düşük bireylerin çok olması, ev ortamını enfeksiyon hastalıkları açısından riskli kılar. Bu nedenle zararlı mikroorganizmaları yok etmek ve fırsatçı mikroorganizmaları kontrol altında tutmak gerekli. Ev ortamında hijyen kurallarına uymanın enfeksiyon hastalıklarını azalttığını gösteren çalışmalar bulunuyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Annelerin bilmesi gereken Forum Tarih
Emziren Annelerin Dikkat Etmesi Gerekenler Gebelik ve Annelik 19 Aralık 2011
Cennet annelerin ayaginin altindadir İslamda Aile ve Kadın 23 Mayıs 2011
Hamile ve Emziren Annelerin Kullanmamasi Gereken Bitkiler Nelerdir? Gebelik ve Annelik 11 Ocak 2011
Emziren Annelerin Beslenmesi Gebelik ve Annelik 7 Eylül 2010
Cennet Annelerin Ayağı Altındadır Dini Resimler 9 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş