Anneler dikkat!

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Dine tarafından 10 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Anneler dikkat! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Evde kullanılan temizlik malzemeleri çocukları tehdit ediyor.


  [​IMG]Evlerde kullanılan sıvı temizlik malzemelerinin, çocuklar için çok büyük tehlike oluşturduğu bildirildi.
  Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Cerrahisi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Burhan Aksu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, evlerde kullanılan çamaşır suyu (sodyum hidroksit), tuz ruhu (hidroklorik asit), kezzap (nitrik asit) gibi temizlik malzemelerin, yürümeye yeni başlayan, emekleyen çocuklar tarafından 'su' diye içildiğini söyledi.
  Aksu, yanlışlıkla içilen bu sıvı temizlik malzemelerin çocuklarda yemek borusu yanıkları ile mide delinmelerine neden olduğunu ifade etti.
  Her ay yaklaşık 20 çocuğun, evlerde kullanılan sıvı temizlik malzemelerini içmesi sonucu hastaneye getirildiğini ifade eden Aksu, ''Ev temizliğinde kullanılan sıvı malzemelerin çocuklar tarafından yanlışlıkla içilmesi ciddi bir ev kazasıdır. Bu tür kazalar, ölümle sonuçlanabilir'' dedi.
  Çocukların büyük ızdırap ve eziyet çekmesine yol açan bu ev kazalarının önlenebileceğini belirten Aksu, şöyle dedi:
  ''Bu temizlik maddeleri renksiz ve kokusuzlar. Renkli ve kokulu olsalar bile, kendine zarar verme bilinci gelişmediği için çocuklar bunu su diye içiyor. Bu nedenle sıvı temizlik malzemelerini bardak, plastik ve cam şişe içine ve kolay ulaşılabilir noktalara koymamalıyız. Bunları eve sokmazsak veya rafların en üst köşelerine koyarsak bunu ciddi anlamda engellemiş oluruz.
  Diğer taraftan bu temizlik malzemelerinin evlerde kullanımı bazı ülkelerde yasaklanmış durumda. Bu malzemeler bizim ülkemizde de kolay ulaşabilir malzeme olmamalı. Yasa ile bu engellenebilir. Kısaca, temizlik malzemesi veya lavabo açıcı olarak kullanılan bu malzemelerin, ev için üretimi engellenirse, çocukların sakat kalmalarını ve ölmelerini engellemiş oluruz.''
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Anneler dikkat Forum Tarih
Emziren Annelerin Dikkat Etmesi Gerekenler Gebelik ve Annelik 19 Aralık 2011
Çalışan Anneler ve Çocukları - Çalışan Anneler Dikkat Gebelik ve Annelik 22 Ocak 2011
İkiz bekleyen anneler nelere dikkat etmeli? Gebelik ve Annelik 11 Ekim 2009
Anneler bu korkunç hastalığa dikkat! Gebelik ve Annelik 31 Ekim 2008
Anneler günü paragraf örnekleri kısaca Eğitim Bilgileri 26 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş