Anne sütü alerjisi bebeği öldürebiliyor

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Anne adaylarının nelere dikkat etmesi gerekiyor?


Moleküler Biyoloji Uzmanı Dr. Bert Pöpping, anne sütünün bazı bebeklerde alerjiye neden olduğunu bildirdi. Bebeğin alerjiye bağlı olarak yaşamını yitirebileceğine dikkat çeken Dr. Pöpping, belirtilerin görülmesi halinde doktora gidilmesini önerdi. Dr. Pöpping, en çok yer fıstığı ve fındık alerjisine rastlandığını belirtti.


Gıda güvenliğinin sağlanması için AB fonlarıyla desteklenen MoniQA Projesi kapsamında Antalya Beldibi'ndeki Renaissance Hotel'de düzenlenen toplantıya katılan Moleküler Biyoloji Uzmanı Dr. Bert Pöpping, anne sütünün bazı bebeklerde alerjiye neden olduğunu söyledi. Gelişmiş ülkelerde dünyaya gelen bebeklerin yüzde 6'sının anne sütünden dolayı alerji olduğunu kaydeden Dr. Pöpping, ebeveynlerin bu konuda duyarlı olmasını istedi.
AMAN DİKKAT
Anne sütünden alerji olan bebeklerdeki belirtilerin dil ucunda kaşınma, yüzün kızarması ve kaşınması, nefes darlığı olduğunu bildiren Pöpping, "Alerjiye bağlı rahatsızlıklar felç ve ölüme neden olabiliyor. Alerji belirtileri görüldüğünde zaman kaybedilmeden doktora gidilmeli. Bebek, doktorun tavsiye edeceği alerjiye yapmayacak mamayla beslenmeli. Erken önlem alınmazsa bebekte alerjiye neden olan anne sütü ile besleme faciayla sonuçlanabilir" dedi.
ALERJİ YAPAN GIDALARI YEMEYİN
Doğan her bebeğin anne sütünden alerji olmasının söz konusu olmadığına dikkat çeken Dr. Pöpping, "Alerji vakalarında 1980'den sonra ciddi oranda artış gözlendi. Gıda maddelerinin kişide neden alerji yaptığı henüz belirlenemedi. Ancak hangi gıda maddesinin alerjiye neden olduğu biliniyor. Buna karşı en iyi çözüm alerjiye neden olan gıdaları tüketmemek. Aynı zamanda içinde o gıda maddesinden olan gıdaları da tüketmemek" diye konuştu.
EN TEHLİKELİSİ FINDIK VE YER FISTIĞI
Gıda maddeleri arasında en çok alerjinin fındık ve yer fıstığından kaynaklandığını bildiren Dr. Pöpping, "Yumurta, balık, kabuklu deniz ürünleri, kabuklu yemişler, buğday, elma, kivi, havuç, domates, muz, kavun alerjiye neden olabiliyor. İspanya'da şeftali ve mercimek, Uzak Doğu'da karabuğday, İngiltere'de yer fıstığı alerjisi büyük problem" dedi. Dr. Pöpping, İngiltere'de bir kişinin çikolata yedikten sonra sevgilisini öptüğünü ve kızın yer fıstığına alerjisi olması nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirterek, alerjinin ne kadar tehlikeli olduğuna dikkat çekti.
 

Üst