Anne Sevgisi Bebeğin Beynini Geliştiriyor

'Gebelik ve Annelik' forumunda DeMSaL tarafından 4 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Anne Sevgisi Bebeğin Beynini Geliştiriyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Anne ve Çocuk Arasındaki İlişkinin Önemi - Bebeğin Beyin Gelişimi - Çocuğun Kendine Güven Duygusunun Gelişmesi - Çocuk Bakımında Sevgi ve Şevkatin Önemi


  Uzmanlar annelerin toplumsal rol oynamalarındaki başarısının hem kendi zihinsel problemlerini yenmede hem de çocuğun beyin gelişiminde önemli olduğunu belirtti.

  İngiliz çocuk psikolojisi uzmanları bir yaşına kadar sevgi ve şefkatten yoksun büyüyen bebeklerin beyin gelişimlerinin normalden zayıf kaldığını ve sosyalleşmelerinin daha zor olduğunu belirtti.

  Liverpool’daki Royal College of Psychiatrists tarafından her yıl gerçekleştirilen toplantılarda bir konuşma yapan psikolog Cheryl Power dışarıdan gelen uyarılara ve sosyal etkileşime açık olan çocuklarda beyin gelişiminin olumlu yönde etkilendiğini söyledi.

  Küçük yaşlarda beyin gelişiminin beynin yapısında bulunan kendine güven merkezindeki hücrelerin etkin hale gelmesiyle doğru orantılı olduğunu ve bunun anne sevgisiyle büyük oranda başarılabildiğini kaydeden Power zihinsel sorunlu annelerin bebeklerinde beynin gelişmeme riskinin daha yüksek olduğunu vurguladı.

  Annelerin bir ebeveyn olarak toplumsal rol oynamalarındaki başarısının hem kendi zihinsel problemlerini yenmede hem de çocuğun beyin gelişiminde önemli olduğunu kaydeden Power bu tür durumlarda uzmanların sadece annenin sağlık problemlerine odaklanmasını yanlış bulduğunu söyledi.

  Sadece annenin problemleriyle ilgilenen yaklaşımları “anne-odaklı” olarak tanımlayan Power her iki tarafın da sağlığı için anne ile çocuk arasındaki ilişkilerin bütünsel olarak ele alınması gerektiğinin altını çizdi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Anne Sevgisi Bebeğin Forum Tarih
Anne sevgisiyle ilgili kompozisyon kısa Makaleler-Denemeler 17 Nisan 2014
Anne Sevgisiyle İlgili Şiir, Anne Sevgisi Hakkında Şiirler Şiirler 30 Mart 2012
Anne Sevgisiyle İlgili Şiirler Ünlü Şiirler 28 Şubat 2012
Kuğu Resimleri - Kuğular - Kuğuların Anne Sevgisi Diğer Hayvanlar 13 Aralık 2011
Anne Sevgisiyle İlgili Atasözleri - Anne İle ilgili Atasözü Atasözleri & Deyimler 22 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş