Anne sütünün mucizesi

'Gebelik ve Annelik' forumunda Mavi_Sema tarafından 6 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Anne sütünün mucizesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Anne sütünün mucizesi

  [​IMG]

  İdrar yolları enfeksiyonundan da koruyor!
  İdrar yolu enfeksiyonları en sık görülen enfeksiyon türü olup başta böbreklerde olmak üzere çeşitli kalıcı hastalıklara neden oluyor. Gerçek bir hazine olan anne sütü, bu enfeksiyona karşı da koruyucu etki sağlıyor.

  Ceyda ERENOĞLU

  “YENİ doğan bebek ve küçük çocuklarda, mikropların doğrudan böbreğe ulaşması önemli sağlık sorunlarını da beraberinde getirir” diyen Anadolu
  Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Çocuk Nefrolojisi Uzmanı
  Doç. Dr. Neşe Karaaslan, çocuklarda idrar yolunda oluşan enfeksiyonun ihmal edilmesi halinde kalıcı hastalıkların meydana gelebileceğini söyledi.
  Karaaslan, anne sütünün idrar yolu enfeksiyonlarından koruyucu etkisine ve emzirmenin önemine dikkat çekti

  GERÇEK HAZİNE

  Doç Dr. Neşe Karaaslan'a göre; 0-6 ay arası idrar yolu enfeksiyonu tanısı
  ile hastaneye yatırılan bebekler arasında yapılan bir araştırmada, anne
  sütü alanlarla almayanlar karşılaştırıldığında, almayanlarda idrar yolu enfeksiyonu görülme oranının 5 kat daha fazla olduğu ispatlanmıştır. Anne sütünün, ilk 6 ayda böbrek enfeksiyonlarından koruyucu etkisinin yanında, uzun süreli etkilerinin de olduğu düşünülmektedir. Bağırsak florası üzerinde olumlu koruyucu özelliğinin yanında, idrar yolu enfeksiyonlarına neden olan “E.coli” isimli bakterinin etkisini azaltıcı özelliği de bulunan anne sütü, gerçek bir hazinedir.

  GELİŞİM BOZUKLUĞU UYARISI

  İdrar yolu enfeksiyonunun en önemli nedeni, “E.coli” mikrobunun idrar yollarına bulaşmasıdır. Hijyenik kurallara dikkat edilmemesi, genital bölgenin temiz tutulmaması, bez kullanımı, dışkılı bezlerin hemen değiştirilmemesi, ishal ve pişik gibi durumlarda mikropların idrar yollarına girişinin kolaylaşması, bu hastalığın nedenleri arasındadır. Bu enfeksiyonu geçiren çocukların yüzde 50'lik bölümünde idrar yollarında gelişimsel bozukluklar bulunmaktadır. İdrar kültürü yaptırılması, idrar yolu enfeksiyonu tanısı konulmasının en önemli yoludur. İdrar yolu enfeksiyonunun geç ya da yetersiz tedavisi; hastalığın tekrarlamasına, idrar yollarında anormallik ve böbrek iltihabı gibi tehlikelere yol açabilir.
  Böbrekte hasar bırakan iltihap, ileri yaşlarda yüksek tansiyon, böbrek yetersizliği, büyüme geriliği, kansızlık ve gebelik zehirlenmesine neden olabilir.

  haberaktuel.com
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Anne sütünün mucizesi Forum Tarih
Anne Sütünün Bebek Sağlığı İçin Faydaları Gebelik ve Annelik 17 Mart 2012
Anne Sütünün Önemi - Emzirme Hakkında Bilgiler Çocuk Sağlığı ve Bakımı 28 Kasım 2010
Anne Sütünün Besin Değerleri Gebelik ve Annelik 10 Kasım 2010
Sütünün kıymetini bilmeyen anneler Çocuk Yemekleri 21 Mart 2009
Anne sütünün fazla olması nedenleri ve yapılması gerekenler Gebelik ve Annelik 13 Kasım 2008

Bu Sayfayı Paylaş