Anne sütü yerine pekmez

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Dine tarafından 14 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Anne sütü yerine pekmez konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Anne sütü olmadığı durumlarda bebeklere doktor kontrolünde pekmez verilebileceğini açıklandı.

  Bebeklik çağında beynin çok hızlı geliştiği bu nedenle enerjiye çok fazla ihtiyaç duyduğu anne sütü olmadığında ise bebeklere hekim kontrolünde pekmez verilebileceği bildirildi.

  Gıda Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Ramazan Çelebi içeriğinde organik asitler mineral maddeler ve vitaminler bulunan pekmezin sağlıklı yaşam için önemli bir besin kaynağı olduğunu ifade etti.

  Çelebi 100 gram pekmezde bulunan kalori miktarının 575 gram süte 150 gram ekmeğe 195 gram ete eşdeğer olduğunu pekmezdeki şekerin yüzde 80'i glikoz ve fruktoz halinde bulunduğundan bebeklerin beslenmesinde pekmezin çok önemli bir role sahip olduğunu vurguladı.

  Bebeklik çağında beynin çok hızlı geliştiğini bu nedenle enerjiye çok fazla ihtiyaç duyduğunu bebeğe yeterli glikoz verilmediği takdirde ise beyin gelişmesinde duraklama veya yetersizlik görülebildiğini dile getiren Çelebi ''Anne sütü olmadığında bebeklere hekim kontrolünde pekmez verilebilir'' diye konuştu.

  Kana karışması çok kolay ve beynin tek enerji kaynağı olan glikozun pekmezde yeterince bulunduğuna işaret eden Çelebi ''Bu yüzden çocukların sağlıklı gelişmesinde pekmez büyük önem taşımaktadır'' dedi.

  Çelebi pekmez yendiği zaman vücudun yaklaşık 30 dakika gibi kısa bir sürede enerji kazandığını enerjiye acil ihtiyacı olan sporcu veya ağır işçilere pekmez verilmesi durumunda kısa sürede bu insanların enerji ihtiyacının karşılandığını vurguladı.

  PEKMEZ İYİ BİR DİYET GIDASI

  Protein açısından fakir olan üzüm ve pekmezin bu özelliği sayesinde iyi bir diyet gıdası olduğuna dikkati çeken Çelebi pekmezin çinko ve fosfor bakımından da zengin olduğunu bu nedenle vücudu çinko ve pekmeze ihtiyaç duyan hamile ve emziren kadınlar için de büyük yarar sağladığını vurguladı.

  Pekmezin içindeki potasyumun ise kalp atışlarının düzenlenmesine yardımcı olduğunu anlatan Çelebi pekmezin vücutta oluşan toksik maddelerin atılması ve alkali-asit dengesinin sağlanması için de kullanılabileceğini ifade etti.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Anne sütü yerine Forum Tarih
Anne Sütünün Bebek Sağlığı İçin Faydaları Gebelik ve Annelik 17 Mart 2012
Anne Sütünü Artıran Besinler Hangileridir? Gebelik ve Annelik 3 Ekim 2011
Anne sütünü artırmanın yolları nelerdir? Gebelik ve Annelik 3 Ekim 2011
Anne Sütü Sarılığı - Anne Sütü Sarılığı Nedir? Çocuk Sağlığı ve Bakımı 28 Ağustos 2011
Anne Sütü Nasıl Kesilir - Anne Sütünden Nasıl Bırakılır Gebelik ve Annelik 3 Ağustos 2011

Bu Sayfayı Paylaş