Anne sütü alerjisi bebeği öldürebiliyor

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Dine tarafından 23 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Anne sütü alerjisi bebeği öldürebiliyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Anne adaylarının nelere dikkat etmesi gerekiyor?


  [​IMG]Moleküler Biyoloji Uzmanı Dr. Bert Pöpping, anne sütünün bazı bebeklerde alerjiye neden olduğunu bildirdi. Bebeğin alerjiye bağlı olarak yaşamını yitirebileceğine dikkat çeken Dr. Pöpping, belirtilerin görülmesi halinde doktora gidilmesini önerdi. Dr. Pöpping, en çok yer fıstığı ve fındık alerjisine rastlandığını belirtti.


  Gıda güvenliğinin sağlanması için AB fonlarıyla desteklenen MoniQA Projesi kapsamında Antalya Beldibi'ndeki Renaissance Hotel'de düzenlenen toplantıya katılan Moleküler Biyoloji Uzmanı Dr. Bert Pöpping, anne sütünün bazı bebeklerde alerjiye neden olduğunu söyledi. Gelişmiş ülkelerde dünyaya gelen bebeklerin yüzde 6'sının anne sütünden dolayı alerji olduğunu kaydeden Dr. Pöpping, ebeveynlerin bu konuda duyarlı olmasını istedi.
  AMAN DİKKAT
  Anne sütünden alerji olan bebeklerdeki belirtilerin dil ucunda kaşınma, yüzün kızarması ve kaşınması, nefes darlığı olduğunu bildiren Pöpping, "Alerjiye bağlı rahatsızlıklar felç ve ölüme neden olabiliyor. Alerji belirtileri görüldüğünde zaman kaybedilmeden doktora gidilmeli. Bebek, doktorun tavsiye edeceği alerjiye yapmayacak mamayla beslenmeli. Erken önlem alınmazsa bebekte alerjiye neden olan anne sütü ile besleme faciayla sonuçlanabilir" dedi.
  ALERJİ YAPAN GIDALARI YEMEYİN
  Doğan her bebeğin anne sütünden alerji olmasının söz konusu olmadığına dikkat çeken Dr. Pöpping, "Alerji vakalarında 1980'den sonra ciddi oranda artış gözlendi. Gıda maddelerinin kişide neden alerji yaptığı henüz belirlenemedi. Ancak hangi gıda maddesinin alerjiye neden olduğu biliniyor. Buna karşı en iyi çözüm alerjiye neden olan gıdaları tüketmemek. Aynı zamanda içinde o gıda maddesinden olan gıdaları da tüketmemek" diye konuştu.
  EN TEHLİKELİSİ FINDIK VE YER FISTIĞI
  Gıda maddeleri arasında en çok alerjinin fındık ve yer fıstığından kaynaklandığını bildiren Dr. Pöpping, "Yumurta, balık, kabuklu deniz ürünleri, kabuklu yemişler, buğday, elma, kivi, havuç, domates, muz, kavun alerjiye neden olabiliyor. İspanya'da şeftali ve mercimek, Uzak Doğu'da karabuğday, İngiltere'de yer fıstığı alerjisi büyük problem" dedi. Dr. Pöpping, İngiltere'de bir kişinin çikolata yedikten sonra sevgilisini öptüğünü ve kızın yer fıstığına alerjisi olması nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirterek, alerjinin ne kadar tehlikeli olduğuna dikkat çekti.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Anne sütü alerjisi Forum Tarih
Anne Sütünün Bebek Sağlığı İçin Faydaları Gebelik ve Annelik 17 Mart 2012
Anne Sütünü Artıran Besinler Hangileridir? Gebelik ve Annelik 3 Ekim 2011
Anne sütünü artırmanın yolları nelerdir? Gebelik ve Annelik 3 Ekim 2011
Anne Sütü Sarılığı - Anne Sütü Sarılığı Nedir? Çocuk Sağlığı ve Bakımı 28 Ağustos 2011
Anne Sütü Nasıl Kesilir - Anne Sütünden Nasıl Bırakılır Gebelik ve Annelik 3 Ağustos 2011

Bu Sayfayı Paylaş