Anne Sütü Çocuklarda IQ Seviyesini Arttırıyor

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Fatma tarafından 11 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Anne Sütü Çocuklarda IQ Seviyesini Arttırıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]


  Chicago (AA)- İngiltere ve Yeni Zelanda'da yapılan bir araştırmada[​IMG] anne sütünün bazı çocuklarda zeka seviyesinin (Intelligence Quotient-IQ) gelişimi üzerinde olumlu bir etkisi bulunduğu belirlendi.

  Anne sütü ile beslenen çocukların FADS2 adı verilen bir genin özel değişkesi sayesinde zeka düzeylerinin gelişim seviyesinde artış olduğu ortaya çıkarken[​IMG] araştırmada[​IMG] zeka seviyesinin yüksek olmasında anne sütünün tek başına etken olmadığı[​IMG] aile[​IMG] sosyal çevre gibi çevresel etkenler ile genetik faktörlerin de rol oynadığı tespit edildi.

  İngiltere ve Yeni Zelanda'da 3 bin bebek üzerinde inceleme yapan araştırmacılar[​IMG] FADS2 geninin özel değişkesine sahip çocukların IQ seviyesinin diğer çocuklardan 6[​IMG]8 puan yüksek olduğunu buldular. Bu farkın[​IMG] çocuğun sosyo-ekonomik durumu[​IMG] annenin IQ'su[​IMG] bebeğin doğum ağırlığı veya hamilelikte annenin yaşı gibi etkenlerle değişkenlik gösterdiği belirlendi.

  FADS2 genini incelediklerini[​IMG] doğumdan sonraki ilk aylarda beyinde toplanan[​IMG] poliansatüre (çoklu doymamış) yağ asitlerini besleyici yağ asitlerinden dönüştüren bir enzimin anne sütünde bulunduğunu belirten araştırmacılar[​IMG] bu enzimin zeka seviyesinin gelişimi üzerinde bir etkisi olabileceğini düşünüyorlar.
   

Bu Sayfayı Paylaş