Anne Karnında Bebek Hareketleri

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Anne Karnında Bebek Hareketleri

Anne adaylarını en fazla endişelendiren konu bebeklerinin iyi ve sağlıklı olup olmadığıdır. Karın duvarında rahmin içini gösteren bir pencere olabilseydi bu endişelerin çoğu yersiz olurdu. Bebeğin içeride keyfinin yerinde olup olmadığı konusunda fikir verebilecek son derece basit bir yöntem var. Onun hareketlerini takip ve saymak. Bu yöntem çok kolay;

Gebeliğinizin son 3 aylık dönemine girdiğinizde gün içinde bebeğinizin hareketlerini takip etmek ve saymak onun karnınızda iyi olduğunu göstermesi açısından önemli bir ipucu verebilir. Bunun için ideal olan genelde en çok aktif olduğunu bildiğiniz günün hemen hemen aynı saatlerinde sayma işlemini yapmaktır. 28-30.haftadan önce bebek hareketlerini saymaya çalışmanın pek bir anlamı yoktur.

Bebek hareketi saymada değişik yöntemler vardır. En sık kullanılan yöntem oturur ya da sola yatmış pozisyonda iken hareketleri saymaktır. Vücut hareketi seyirme tekme gibi tüm hissedilen hareketler geçerlidir. Eğer bebeğiniz bu şekilde 4-5 hareket yapıyorsa ya da iki saat içinde fark edebildiğiniz hareket sayısı 10 civarındaysa ya da 2 saat içinde fark edebildiğiniz hareket sayısı 10 civarındaysa sorun yoktur. Eğer bebeğinizin hareketleri azalmış gibi görünüyorsa kalkıp 5-10 dakika yürüyün meyve suyu tatlı çikolata gibi bir şeyler atıştırın 2-3 bardak su için ve yeniden deneyin. Gebeliğin son dönemlerinde hareket sayılarında belirgin bir azalma fark ederseniz 2 saat içinde hissettiğiniz hareket sayısı 10′dan az ise doktorunuza bilgi vermeniz ve gerekirse bebeğin kalp atışlarının NST adı verilen yöntem ile monitörize edilmesi gerekebilir.
 

Üst