Anne karnındaki bebeğe otizm testi

'Gebelik ve Annelik' forumunda NeslisH tarafından 12 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Anne karnındaki bebeğe otizm testi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Londra (AA)- İngiltere'deki Cambridge Üniversitesi'nden bir grup bilim adamının yaptığı araştırma sonucunda geliştirilen yöntemle anne karnındaki bebeğe otizm testinin yapılmasının olası hale geldiği bildirildi.

  Cambridge Üniversitesi Otizm Merkezi tarafından 235 çocuğun doğumdan 8 yaşına gelene kadarki dönemlerinin izlendiği ve sonuçta bu çocukların arasında, annelerinin gebelikleri sırasında amniyo sıvısında yüksek oranda testesteron bulunanlarda, sosyalleşme eksikliği, konuşma güçlüğü gibi otizmin karakterine uyan özelliklerin tespit edildiği açıklandı.

  -Otizmde kürtaj tartışması-

  Bilim adamları, bu konuda ulusal düzeyde bir tartışma ortamı yaratılması ve konunun etik açıdan değerlendirilmesinin ardından, etik olduğu sonucuna varılması halinde testin yaygın biçimde uygulanmasına ve otizm tehlikesi görülen hallerde de kürtaj yapılmasına izin verilmesini öneriyor.

  Bilim adamlarına göre, otizm testiyle ilgili süreç down sendromunun anne karnında tespitine olanak sağlayan amniyosentez yöntemiyle mümkün olabilecek. Bilim adamlarını tek düşündüren ise test sonrasında bebeğin otistik doğabileceğinin tespiti halinde, kürtaja izin verilmesi gerekip gerekmediği sorusunun yanıtının bulunması.

  Tartışmalarda, içlerinden ünlü matematikçiler ve müzisyenlerin bile çıktığı otistik çocuklar örnek gösterilirken, otistik olup hiçbir şekilde hayatla bağlantı kuramayan ve bütün yaşamını otistik hastalar için dizayn edilmiş özel kurumlarda geçirenlerden de söz ediliyor.

  Bilim adamları, bu nedenle toplumun ve otistik bir bebek sahibi olma olasılığı yüksek tespit edilen ebeveynlerin bu tür vakaların kürtajla sonlandırılması gerekip gerekmediği konusunda karar vermesinin güçlüğüne dikkati çekiyor.

  Öte yandan otistik çocuk sahibi ailelerin büyük çoğunluğunun ise teste daha şimdiden karşı çıktıkları ve bu testin serbest bırakılması halinde hem otistiklere yönelik ayrımcılığın artmasından hem de devletin otistik çocuk sahibi ailelere verdiği desteğin azalmasından korktukları belirtiliyor.

  Mynet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Anne karnındaki bebeğe Forum Tarih
Ultrasonun anne karnındaki bebeğe zararı var mı Gebelik ve Annelik 10 Kasım 2011
Sigaranın anne karnındaki bebeğe verdiği zararlar nelerdir? Gebelik ve Annelik 22 Eylül 2011
Anne Karnındaki Bebeğe Şarkılar 2010 Albüm Tanıtımları 23 Şubat 2010
Bronzlaşmak Anne Karnındaki Bebeğe Zararlı Çocuk Sağlığı ve Bakımı 11 Ekim 2009
Hamileliğin 2. ayında anne karnındaki bebek ne durumdadır? Gebelik ve Annelik 12 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş