Anne Karnında Bebek Hareketleri

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Dine tarafından 21 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Anne Karnında Bebek Hareketleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Anne Karnında Bebek Hareketleri

  Anne adaylarını en fazla endişelendiren konu bebeklerinin iyi ve sağlıklı olup olmadığıdır. Karın duvarında rahmin içini gösteren bir pencere olabilseydi bu endişelerin çoğu yersiz olurdu. Bebeğin içeride keyfinin yerinde olup olmadığı konusunda fikir verebilecek son derece basit bir yöntem var. Onun hareketlerini takip ve saymak. Bu yöntem çok kolay;
  [​IMG]
  Gebeliğinizin son 3 aylık dönemine girdiğinizde gün içinde bebeğinizin hareketlerini takip etmek ve saymak onun karnınızda iyi olduğunu göstermesi açısından önemli bir ipucu verebilir. Bunun için ideal olan genelde en çok aktif olduğunu bildiğiniz günün hemen hemen aynı saatlerinde sayma işlemini yapmaktır. 28-30.haftadan önce bebek hareketlerini saymaya çalışmanın pek bir anlamı yoktur.

  Bebek hareketi saymada değişik yöntemler vardır. En sık kullanılan yöntem oturur ya da sola yatmış pozisyonda iken hareketleri saymaktır. Vücut hareketi seyirme tekme gibi tüm hissedilen hareketler geçerlidir. Eğer bebeğiniz bu şekilde 4-5 hareket yapıyorsa ya da iki saat içinde fark edebildiğiniz hareket sayısı 10 civarındaysa ya da 2 saat içinde fark edebildiğiniz hareket sayısı 10 civarındaysa sorun yoktur. Eğer bebeğinizin hareketleri azalmış gibi görünüyorsa kalkıp 5-10 dakika yürüyün meyve suyu tatlı çikolata gibi bir şeyler atıştırın 2-3 bardak su için ve yeniden deneyin. Gebeliğin son dönemlerinde hareket sayılarında belirgin bir azalma fark ederseniz 2 saat içinde hissettiğiniz hareket sayısı 10′dan az ise doktorunuza bilgi vermeniz ve gerekirse bebeğin kalp atışlarının NST adı verilen yöntem ile monitörize edilmesi gerekebilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Anne Karnında Bebek Forum Tarih
Hamileliğin 2. ayında anne karnındaki bebek ne durumdadır? Gebelik ve Annelik 12 Kasım 2011
Bebeğin Anne Karnındaki Gelişimi (Hafta Hafta Bebek Gelişimi) Gebelik ve Annelik 10 Ekim 2011
Anne Karnındaki İkiz Bebek Resimleri Çocuk - Bebek Resimleri 13 Eylül 2010
Bebekler çift dillliliği anne karnında öğreniyor Çocuk Sağlığı ve Bakımı 23 Şubat 2010
Anne Karnında Bebek Resimleri Çocuk Sağlığı ve Bakımı 30 Ağustos 2009

Bu Sayfayı Paylaş