Anne-bebek yogası

'Diyet Beslenme' forumunda Mavi_Sema tarafından 9 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Anne-bebek yogası konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Anne-bebek yogası

  Sadece biz büyükler değil, minikler de çevrelerinde, okulda, arkadaş grupları içinde çok baskı ve stres altındalar. Stres onların öğrenme kapasitelerini ve sosyal gelişim, genel sağlık ve özgüven gelişimlerini olumsuz etkiliyor. Yoga yaparken çocuklar tarafsız, rekabet olmayan eğlenceli bir ortamda streslerini atıyor ve beraberinde rahatlayabiliyorlar.
  Çocuklar yoga hareketleri ile vücutlarını güçlendirirken aynı zamanda nefes ve rahatlama teknikleri ile konsantrasyonlarını geliştiriyorlar. Çocuklar hayvanları ve doğayı taklit ederek, şarkı, resim ve eğlenceli oyunlarla yoganın temellerini öğrenirken, enerjilerini olumlu bir ortamda atıp, paylaşmayı ve kendilerini özgürce ifade etme fırsatını buluyorlar.

  Anne ve bebek yogası (yaş: 1 aylıktan emeklemeye kadar)

  Anne-bebek yogası annelere, bebekleriyle beraber olmanın yanı sıra, kendileri için faydalı bir şey yapma fırsatı da yaratır. Yoga hem anneyi hem bebeği rahatlatır. Tabii annenin rahatlığı bebeği de olumlu etkiler ve ilk güven bağları daha sağlıklı oluşmaya başlar.

  Anne-bebek yogası yeni doğum yapmış bir annenin vücudunun ihtiyaçlarına göre, anlayış ve saygı göstererek uygulanıyor. Bunun için annenin daha önce yoga yapmış olması da gerekmiyor. Yogada anne ve bebeğin yaşadıkları anın içinde olmaları ve o anda tamamladıkları ve başardıkları önemlidir. Doğumdan sonra anne emzirirken, geceleri kalkarken, tüm diğer işlere yetişmeye çalışırken kendi bedenini ihmal edebiliyor. Özellikle sırt, boyun ve bel ağrıları ortaya çıkabiliyor. Yoga nefesi kullanarak vücut farkındalığı getiriyor ve annenin ihtiyaçlarına göre vücudu güçlendiriyor; esneklik ve direnç sağlıyor. Bu dönemde nefesin de yardımıyla fiziksel ve zihinsel rahatlama, doğum sonrası (postpartum) depresyonunu da azaltmaya veya atlatmaya yardımcı olabilir.

  Yoga bebekleri rahatlatıyor ve daha iyi uyumalarına yardımcı olabiliyor; sindirim sistemlerini kuvvetlendiriyor; bağışıklık sistemini güçlendiriyor; hareket, temas, sinir ve kas sistemini geliştiriyor. Uzun vadede yoga genel vücut farkındalığını ve özgüveni de geliştiriyor.

  Yoga esnasında ilginizi hayatınızdaki başka hiçbir konuya dağıtmadan bebeğinize odaklamış ve anne-bebek bağını kuvvetlendirebileceğimiz bir ortam yaratmış oluyorsunuz. Sadece bebeğinize odaklandığınız, onunla göz teması kurarak geçirdiginiz her an onun özgüvenini geliştirecektir.


  Veli-çocuk yogası (yaş: yürüyen - 3 yaş)

  Minikler anneleriyle (veya yakınlarıyla) eşleşerek, sosyal etkileşim ve oyunlarla eğlenceli bir ortamda yoga ile tanışmış oluyorlar. Bu ders miniklerin keşfetme içgüdülerini destekler ve cesaretlendirir. Oyun, hikaye, şarkı, resim, müzik ve nefes hareketleri ile bedenlerini çalıştırır ve güçlendirir. Çocuklar yoga ‘oynarken’ gerginliklerini atar, odaklanmalarını geliştirir ve vücut farkındalıklarını artırırlar. Hep beraber kedi pozunda miyavlar, yılan duruşunda ssss’ler, kelebek duruşunda kanatlarını çırpıp ve köpek duruşunda havlarlar! Bu dersler 1-3 yaş arasındaki çocuklara yöneliktir. Ebeynlerden birinin ya da büyükanne ya da büyükbabaların veya bakıcıların derste çocuğa eşlik etmesi gerekiyor.

  Dersler 45 dk’dır.

  Yoga çocuklara neler kazandırır?

  • Güçlü, esnek ve sağlıklı vücuda sahip olurlar.
  • Hayat boyu sağlıklı olmanın temelini atarlar.
  • İfade özgürlüğü ve hayal gücü gelişir.
  • Konsantrasyonları gelişir.
  • Özgüvenlerini pekiştirir.
  • Daha iyi ve rahat uyurlar.
  • Günlük streslerle daha başarılı mücadele ederler.
  • Fizyoloji ve anatomi öğrenirler.
  • Kendilerine, çevrelerine ve dünyaya karşı farkındalıkları artar, daha duyarlı ve saygılı olmayı öğrenirler.
  • Çok eğlenirler!

  Sibel Gözübüyük hakkında

  Amerika’da büyüdü ve okul eğitimini tamamladı. 1992’den beri İstanbul’da yaşıyor. Oğlunun doğumu ile 2005’de iş hayatına ara verip, uzun yıllar süren yoga öğrenciliğinden sonra yogaya ve çocuklara olan sevgisini birleştirip, "Çocuk Yogası" hocası olmaya karar verdi. Amerika'da dört ayrı Çocuk Yogası (1-19 yaş), 2 ayrı Anne-Bebek/Doğum sonrası yoga hocalık eğitmenliği programını tamamladı. ‘Yoga for the special child’ (‘Özel/engelli çocuklar için yoga) eğitmenlik sertifikasını aldı. Yoga Kids'in Türkiye üyesidir.

  Anne-bebek (doğumdan- 10 ay’a), Anne-çocuk (yürüyen-3 yaş), 4-7 yaş, 8-12 yaş, 13+ yaş gruplarına çeşitli yoga merkezleri, çocuk merkezleri ve okul sonrası programlarında ders vermektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Anne bebek yogası Forum Tarih
Anne ve Bebek Ölümlerine Dikkat Çeken ve Doğru Davranışları Vurgulayan Yazı Örneği Gebelik ve Annelik 18 Aralık 2013
Anne Sütünün Bebek Sağlığı İçin Faydaları Gebelik ve Annelik 17 Mart 2012
Hamileliğin 2. ayında anne karnındaki bebek ne durumdadır? Gebelik ve Annelik 12 Kasım 2011
Bebeğin Anne Karnındaki Gelişimi (Hafta Hafta Bebek Gelişimi) Gebelik ve Annelik 10 Ekim 2011
Annem Bana Bir Bebek Aldı Çocuk Şarkısı Çocuk Şarkıları & Videolar 29 Nisan 2011

Bu Sayfayı Paylaş