Anne Babalar Çocuklarını okula nasıl göndermeli?

'Okul Öncesi Eğitim' forumunda Mavi_Sema tarafından 14 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Anne Babalar Çocuklarını okula nasıl göndermeli? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Minikler salı günü okullu oluyor bazılarında heyecan bazılarında korku var aslında hepsinde azıcık da olsa korkunun olması normal belki de gerekli, annelerinin sıcacık kollarından ayrılıp kocaman binalarda 'tek başlarına' olacaklar. Aynı heyecanı üç kere yaşadım çocuktan çocuğa tepkiler değişiyor sınıfta annesini git diye kovalayan da oluyor bir hafta aynı sırayı annesi ile paylaşan da. Anneler için okula hazırlık dönemi biraz korkutucu ama bu aşama kolaylıkla atlatılabilir.

  [​IMG]


  İlk önce kendiniz gerilmeyin okulla ilgili tartışmalar maddi konuşmalar yeni okula başlayan çocuklar için endişe verici olabilir.

  Neşeli heyecanlı ve yapıcı olun kıyafetlerini eşyalarını geniş bir zaman içinde aceleye getirmeden çocuğun da zevkleri doğrultusunda seçin.

  Okul günü gelmeden okulu çocuğunuzla beraber gezin lavobaları sınıfları koridorları gösterin çocuğunuza rehberlik yapın.

  Çocuğu okula mümkünse siz götürün çocuğa gözyaşları içinde veda etmeyin :) el sallayın öpücük yollayın gülümsein sarılıp bir daha görüşemeyecekmiş gibi davranan anne sayısı çok

  Okula başlamadan önce çocuğa temel kimlik bilgilerini öğretin telefon numarası anne baba adı gibi bilgiler çocuk için önemli.

  Okulda bunu yapmak yasak gibi şeyleri öğretmene bırakın 1. sınıf öğretmenleri inanın bu sabıra sahip :)

  Geceden hazırlanın sabah koşuşturması içinde geçen ilk günler çocuğu da yorabilir.

  Okul öğretmen ve çocuğunuzla ilgili endişeleriniz varsa kendinize saklayın çocuğun önünde öğretmen ya da okul yönetimi ile tartışmayın. Bazen ilk günlerde ufak tefek aksamalar olabiliyor öğretmene sınıfa ve okula zaman tanıyın

  Çocuğunuz sabah kahvaltı yapmasını akşam erken yatmasını sağlayın.

  Beslenme saatleri için abartıdan kaçının bir sandviç bir meyve ve bir kutu süt genelde yeterli oluyor öğretmen büyük ihtimal beslenme listesi verecektir bunların dışına çıkmayın çocuğa ilk günlerde para vermeyin.

  Okul çıkışnda çocuğu siz alacaksanız mutlaka saatinde hazır olun servisle gelecekse evde ya siz ya da birisi mutlaka olmalı sevdiği bir kek ya da kurabiye eşliğinde gününün nasıl geçtiği hakkında sohbet edebilirsiniz. Anlattıklarına ilgili ve duyarlı olun soru sorun heyecanınız karşılıklı çoğalacaktır..

  Bunların yanı sıra bir de ekstra alışkanlıklar var çocuğun güvenliği için temel bilgiler ileriki günlerde çocuk yürüyerek gidip gelecekse dikkat etmesi gereken durumlar, olur ya servisi kaçırırsa ne yapması gerek ya da yine olur ya kaybolursa neler yapması gerek daha sonraki günlerde yavaş yavaş çocuğa öğretilmeli.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Anne Babalar Çocuklarını Forum Tarih
Anne Babalar Çocuklarını Tanımıyorlar?? Çocuk Sağlığı ve Bakımı 24 Ağustos 2008
Anne babalar gençleri anlamıyor münazara örneği Eğitim Bilgileri 2 Ekim 2016
Çocuklar televizyon izlerken nelere dikkat etmelidir? Anne babalara düşen görevler Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 17 Şubat 2014
Çocukların Anne ve Babalarına Karşı Görevleri Nelerdir Seviyeli-Ciddi Konular 19 Kasım 2013
Dikkat eksikliği olan anne babalara öneriler Seviyeli-Ciddi Konular 30 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş