Anne-baba yoksunluğunun çocuktaki etkisi

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Fatma tarafından 13 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Anne-baba yoksunluğunun çocuktaki etkisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ANNE-BABA YOKSUNLUĞUNUN ÇOCUK ÜZERİNDEKİ ETKİSİ
  Anne-baba yoksunluğu çocukta çok önemli tahribatlara yol açabilmektedir. Anne-baba yoksunluğunun anlam ve etkisine ilişkin bir kayda 13. yüzyılda rastlanmaktadır.
  O yüzyılın vakanüniversitelerinden Salimbene Almanya ve Avusturya İmparatoru Frederik’in yaptığı bir denemeden söz etmektedir. İmparator çocuklar hiç kimse ile konuşturulmadıklarında ne şekilde ve hangi dilde konuşacaklarını öğrenmek ister. Bunun üzerine bakıcıların çocukları beslemelerini ve yıkamalarını fakat onlarla katiyen konuşmamalarını emreder. Bu halde çocukların dillerin en eskisi olan İbranice mi yoksa Yunanca Latince Arapça veya ana-babalarının dilini mi konuşacaklarını öğrenmek ister. Fakat bütün gayretleri boşa çıkar. Çünkü çocukların hepsi ölür. Onlar bakıcılarının güler yüzü ve şefkatli sözleri olmadan yaşayamazlar.(Tempo Abbot Özel Sayısı s:84)
  Yukarıda anlatılan hikayeden de anlaşılacağı üzere çocuklar (0-18) açısından yaşam ortamının sağlıklı olması çok önemlidir.onlara gösterilecek anlayış ve sevgi bir çok sorunu çözümleyebilir. Yaşanılan sıkıntılar da sevgi ile aşılabilir.
  Çocuklarımızın başarmasına yardımcı olmak istiyorsak onları başarmaları yönünde motive etmeli ve ne olursa olsun onları seveceğimizi göstermeliyiz. Eğer sevgimizin karşılıksız olduğunu göstermez ve birde bunu bir şarta bağlarsak bu durum çocuğumuzda kaygı düzeyini artırabilir. Unutmayınızki çocuğunuz sizden destek aldıkça güçlükleri daha kolay aşacaktır. Sizin yokluğunuz ise onu olumsuz yönde etkileyecektir.
  Bu konuya ilişkin bir araştırma da 2. dünya savaşı sırasında ailelerinden alınıp başka ülkelerde bakımı sağlanan çocuklarla yapılmıştır. Araştırma sonucunda çocuklarda;
  1- Düşmanlık ve Saldırganlık; Sürekli olarak birine ya da bir şeye kızgın olma
  2- Katı Bir Kişilik; kompulsiflik ve sıcaklık eksikliği
  3- Pasiflik ve Bağımlılık
  Gibi olumsuz etkenler gözlemlenmiştir. Ayrıca çoğu çocukta güçsüzlük nedeniyle
  ailelerini geçindiremedikleri görülmüştür.
  Sağlıklı bir ailenin çocuğun psiko-sosyal gelişiminde ve başarısında önemli bir yeri vardır. Çocuğumuza başarması yönünde telkinde bulunmalı yanında olduğumuzu hissettirmeli her ne olursa olsun onu sevmeye devam edeceğimizi görmesini sağlamalıyız.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Anne baba yoksunluğunun Forum Tarih
Anne babanız nelere para harcayacaklarını nasıl belirler madde madde kısaca Sorular ve Cevaplar 4 Şubat 2017
Çocuk eğitiminde anne mi daha çok rol oynar baba mı? Çocuk ve İslamda Eğitim 2 Ekim 2016
Anne babalar gençleri anlamıyor münazara örneği Eğitim Bilgileri 2 Ekim 2016
Anne ve babanın çocukların iyiliğini istediklerini hangi davranışlarından anlayabiliriz Sorular ve Cevaplar 10 Nisan 2016
Her insan anne babasını temsil eder konulu kompozisyon Makaleler-Denemeler 21 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş