Anne adaylarına doğum önerileri

'Gebelik ve Annelik' forumunda Dine tarafından 15 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Anne adaylarına doğum önerileri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Anne adaylarına doğum önerileri
  Doğuma gereksiz yapılan her müdahale doğumun doğallığını bozuyor.

  Marmaris'te yaptırdığı suda, ayakta ve doğal doğumlarla, geniş yankı uyandıran Op. Dr. Hakan Çoker, yapılan tüm çalışmaların doğal doğumların anne ve bebek üzerindeki pozitif etkilerini desteklediğini belirtti.

  Doğumda endorfin seviyelerinin en yüksek noktada olduğunu, kordon yoluyla endorfinin bebeğe geçtiğini ve bebeğinde kendi hormonunu salgıladığını söyleyen Çoker, bebeğe saygılı doğumlarda, bebeğin doğar doğmaz anne kucağına verilmesini savunduklarını ifade etti. Doğal doğumun en rahat ve tehlikesiz olduğunu dile getiren Çoker, "Günümüzde hemen, hemen herkes doğumda "Ben ne istiyorum? Benim için hangisi en rahatı ve tehlikesizidir?" diye soruyor. Fikrini almadığımız tek bir kişi var, o da bebeğimiz. Kimse bebek ne istiyor sorusunu sormuyor. Doğuma hazırlık doğru soruların sorulması ile başlar, bu soruların en vazgeçilmezi de, "Bebeğim doğumda ne istiyor?" sorusudur. İşte bu soruyu daha çok uluslararası hamile eğitim kurumları ve bilinçli anneler soruyor. Bu sayede Amerika ve Avrupa'da ev doğumları veya ev tipi doğumevleri sayısı her geçen yıl artıyor. Evet, eve ebe geliyor ancak güvenlik önlemleri hastane koşullarını aratmıyor. Anneler artık mümkün olduğunca az müdahale istiyor. Doğuma gereksiz yapılan her müdahale doğumun doğallığını bozuyor. Bu ülkelerde doğal doğumlar ve ev doğumları teşvik ediliyor. Bu doğumların masrafları sigortalar tarafından karşılanıyor. Ebelik kurumu el üstünde tutuluyor. Annelerin her aşamada ücretsiz eğitim alması sağlanıyor" dedi.

  Hamilelerin en çok merak ettikleri konunun hastanede onları bekleyen müdahale ve bunların olumlu, olumsuz yönleri olduğunu kaydeden Çoker, "Fakat aldıkları eğitimlerde anne adayları, duydukları birçok korku dolu hikayenin aslında gerçek olmadığını öğreniyor ve sağlıkları ile ilgili kararlarda sorumluluk alacak kadar kendilerine güvenleri geliyor. Eğitimlerimizin bu aşamasında ne istediğini öğrenen ve doğum planları yapan anne adayları, rutin müdahaleler ve sezaryenlerle kuşatılmış bu sağlık siteminde isteklerini gerçekleştirebilmeleri ve doktorları ile mantıklı, güvenilir ve etkili bir iletişim kurabilmenin yollarını da öğreniyor" diye konuştu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Anne adaylarına doğum Forum Tarih
Anne adaylarına sıcaklara karşı öneri: Doğga çorbası Gebelik ve Annelik 14 Temmuz 2010
Anne adaylarına özel makyaj Güzellik & Bakım 24 Ocak 2009
Anne adaylarına önemli çay uyarısı! Gebelik ve Annelik 18 Ocak 2009
Uzmanlardan anne adaylarına uyarı Gebelik ve Annelik 30 Kasım 2008
Anne ve Anne Adaylarına Altın Tavsiyeler Gebelik ve Annelik 24 Kasım 2008

Bu Sayfayı Paylaş